02 Aralık Cumartesi 2023

ABD istihbaratı: Rusya, Ukrayna'yı işgale hazırlanıyor

ABD istihbaratı: Rusya, Ukrayna'yı işgale hazırlanıyor

Amerikan medyasına sızdırılan haritalı belgede, Rus ordusunun 175 bin askerle işgal hazırlığında olduğu iddia edildi.

 

Rusya ile Ukrayna arasında gerilim yükseliyor.

Rus ordusunun saldırı düzenleyeceğine ilişkin iddialar, ABD istihbaratı tarafından gündeme getirildi.

 

175 BİN ASKERLE FARKLI CEPHELERDEN SALDIRI UYARISI

 

ABD istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna’ya 175 bin askerin katılacağı bir saldırı hazırlığı yaptığı konusunda uyardı.

 

İstihbaratın Washington Post gazetesine sızdırdığı belgede, Rus ordusunun gelecek yılın başlarından itibaren Ukrayna’ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı öne sürüldü.

 

RUS ASKERLERİ UKRAYNA SINIRINDAKİ BİRÇOK NOKTAYA KONUŞLANDIRILDI

 

Rus birliklerinin konumlarını da içeren belgede, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini 175 bin askerle yapacağı iddia edildi.

 

Belgede yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırıldığı ileri sürüldü.

 

HEDEF ŞAŞIRTMAK İÇİN...

 

Ukrayna, Rusya’nın sınıra 94 bin asker yığdığını ileri sürerken, ABD istihbaratının belgesinde şu anda taktik taburların toplam asker sayısının 70 bin civarında olduğu belirtildi.

 

Bu sayının yakın zaman içinde 175 bine çıkacağı ve Rusya’nın hedef şaşırtmak için sürekli bir şekilde askerleri sınır boylarına sevk edip geri çektiği öne sürüldü.

 

HARİTA PAYLAŞTILAR

 

Haberde, Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin ekipmanları, personel hareketleri ve planlamaya ilişkin bir haritaya da yer verildi.

 

BAHAR AYLARINDA YAPILAN YIĞINAĞIN İKİ KATI

 

Belgede, Rusya’nın daha önce de sınıra yığınak yapmasının işgalin hazırlık tatbikatı olduğu ifade edilirken, Rus ordusunun işgali hızlandırmak için şu anki konumlarındaki eğitim ekipmanlarını bırakıp yola devam edebileceği iddia edildi.

 

Washington Post gazetesine konuşan bir yetkili ise Rusya’nın mevcut yığınağının bahar aylarında Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın iki katı kadar olduğunu öne sürdü.

 

Yeni Yorum