19 Nisan Cuma 2024

AFAD: Bölgeye 8 milyon TL yardım ödeneği gönderildi

AFAD: Bölgeye 8 milyon TL yardım ödeneği gönderildi

İzmir'de meydana gelen depremin ardından bu sabah saatlerinde açıklama yapan AFAD, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve tüm ekiplerin harekete geçtiğini belirtti. Açıklamada bölgeye 8 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildiği vurgulandı. 

 

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin ardından İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Basın ve Hakla İlişkiler Müşavirliği açıklamada bulundu. 

 

Depremin Ege Denizi Seferihisar açıklarında gerçekleştiği belirtilen açıklamada şiddeti ise 6.6 olarak ifade edildi.

 

Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km olduğu ve deprem sonrasında, 33’ünün büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 410 artçı sarsıntı yaşandığı kaydedilen açıklamada, "SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İzmir’de 743, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 kişi olmak üzere toplam 804 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 8’inde çalışmalar tamamlanmış olup; kalan 9 binada çalışmalar devam etmektedir" denildi.

 

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

 

Bölgede devam eden arama kurtarma çalışmaları için AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 3 bin 999 arama kurtarma personeli, 20 arama kurtarma köpeği ile 475 araç görevlendirildiği belirtilen açıklamada, "Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülmektedir. Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; 40 AFAD İl/Birlik müdürlüğünden arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. Ülke genelinde tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’na ait 7 kargo uçağı ile personel ve araç sevkiyatı yapılmaktadır. JAK ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı, yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 116 personel, 11 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

 

KORONA ÖNLEMLERİ KAPSAMINDA 114 BİN MASKE 5 BİN DEZENFEKTAN

 

Açıklamada acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye AFAD tarafından 960 çadır, 6 genel maksat çadırı, 4 bin 500 battaniye, 3 bin 672 yatak, 3 bin yastık ve 3 bin çarşaf seti; Türk Kızılay tarafından 2 bin 049 çadır, 51 genel maksat çadırı, 6 bin 888 yatak, 16 bin 050 battaniye ve 2 bin 657 mutfak seti sevk edildiği de belirtilirken, ayrıca Türk Kızılay tarafından 112 personel, 137 gönüllü, 27 araç, 5 ikram aracı, 5 mobil mutfak ve 64 bin 345 malzemenin de bölgeye gönderildiği kaydedildi.

Korona virüsü önlemleri kapsamında ise Kızılay halk sağlığı ve psikososyal destek ekipleri tarafından dağıtılmak üzere bölgeye, 114 bin 460 maske ve 5 bin dezenfektan sevk edildiği de ifade edilirken, açıklamada diğer çalışmalara ise şu şekilde yer verildi:

 

"Güvenlik ve trafik çalışma grubundan 260 çevik kuvvet, 32 trafik personeli olmak üzere 292 personel olay yerine yönlendirilmiştir. Teknik destek ve ikmal kapsamında toplam 50 iş makinesi ve 63 personel görev yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bölgede yürütülen çalışmalara katılmak üzere 51 iş makinesi, 35 hizmet aracı, 42 arazöz ve 210 personel görevlendirilmiştir. Orman Bölge Müdürlüğü merkezinde 400 kişiye yemek servisi verilmektedir.

 

UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 232 araç ve 832 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 87 sahada enerji ve 73 sahada  ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır. Bölgeye toplam 34 mobil baz istasyonu sevk edilmiş olup, ihtiyaç duyulan 4 istasyonun kurulumu tamamlanmıştır."

 

8 MİLYON TL ACİL YARDIM ÖDENEĞİ GÖNDERİLDİ

 

Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3 milyon TL; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5 milyon TL acil yardım ödeneği gönderilirken, AFAD yurttaşlara yönelik şu uyarılarda bulundu:

"Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir."

 

'17 YAŞINDA BİR GENÇ KADIN DAHA KURTARILDI'

 

Öte yandan son gelen bilgilere göre Manavkuyu'daki enkazdan 17 yaşında bir genç kadının daha kurtarıldığı öğrenildi. Geceyi çadırlarında geçiren yurttaşlar ise sabahın erken saatlerinde uyanarak çalışmaları takip etmeye başladı. 

Yeni Yorum