22 Nisan Pazartesi 2024

Alevilerle ilgili çirkin duvar yazısı hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama: “kardeşliğimizi ve huzurumuzu tehdit etmeye yönelik girişimlere bundan önce müsaade edilmediği gibi bundan sonra da müsaade edilmeyecek”

Alevilerle ilgili çirkin duvar yazısı hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama: “kardeşliğimizi ve huzurumuzu tehdit etmeye yönelik girişimlere bundan önce müsaade edilmediği gibi bundan sonra da müsaade edilmeyecek”

İstanbul’un Pendik ilçesinde yaşanan tepki çeken olayla ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’dan açıklama geldi.  Çataklı açıklamasında ‘Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bin yıldır kardeşlik içinde yaşadığımız Anadolu topraklarında kardeşliğimizi ve huzurumuzu tehdit etmeye yönelik girişimlere bundan önce müsaade edilmediği gibi bundan sonra da müsaade edilmeyecek’ dedi.

 

Çataklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

İstanbul ili Pendik ilçesinde bir apartmanın bahçe duvarına Alevi vatandaşlarımız ile ilgili ayrıştırıcı birtakım ifadeler yazılmış, bazı kesimlerin de bu olayı etnik ve mezhepsel bir çatışma zeminine çekmeye çalıştığı görülmüştür. 

 

Söz konusu yazılarla ilgili soruşturma başlatılmış olup, halihazıda olay aydınlatılmaya çalışılmaktadır.

 

Ancak olay daha soruşturma aşamasındayken, henüz daha fail ya da failler ile ilgili bilgi yokken, ülkemizdeki kardeşlik ve huzur ortamından rahatsız olanlar, provakatif paylaşımlar ve haberlerle, bu hadiseyle ilgili kendi karanlık arzuları doğrultusunda bir algıyı kamuoyuna benimsetmeye çalışmaktadırlar. 

 

Daha önce de benzer olaylar, aynı kesimlerce, yine aynı şekilde kamuoyu ile paylaşılmış, ancak yapılan araştırmalar ve soruşturmalar neticesinde olayların aslı ortaya çıkarılmıştır.

 

Hatırlanacağı üzere; Malatya Akçadağ’da Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı evlerin kapılarına çarpı işareti çizilmiş, ayrıştırıcı yazılar yazılmış; yapılan soruşturma neticesinde aynı mahallede yaşayan ve güvenlik korucusu olmak isteyen bir kişinin bu eylemi, “mahallenin güvenliği yok” algısı oluşturmak için yaptığı tespit edilmişti.

 

-İstanbul Sultangazi’de Alevi ailelerin kaldığı binanın duvarına benzer şekilde çarpı işareti konarak, ayrıştırıcı yazılar yazılmıştı. Söz konusu olayla ilgili yapılan araştırma sonucunda, aynı apartmanda yaşayan İ. G. isimli komşunun, çöp nedeniyle tartıştığı komşusu için söz konusu yazıyı yazdığı belirlenmişti.

 

-Tunceli ili Pertek ilçesinde yaşayan Alevi bir vatandaşımızın evinin giriş kapısına kırmızı renk boya ile çirkin yazılar yazılmış; ikametin giriş kapısının önüne 1 adet mermi bırakılmıştı. Kolluk kuvvetlerinin konu ile ilgili yapmış olduğu araştırma neticesinde, Almanya’da bulunan ve kız kardeşinin yanında yaşamak isteyen bir vatandaşın, Almanya’ya yapmış olduğu iltica başvurusunun kabul edilmesi için kayınbiraderinden, annesinin yaşadığı binanın kapısına ayrıştırıcı yazı yazmasını ve bir adet mermi bırakmasını istediği ortaya çıkmıştı.

 

Yazıyı yazan kayınbirader gözaltına alınarak adli mercilerce tutuklanmıştı.

Yeni Yorum