28 Mayıs Salı 2024

Alparslan Kuytul kimdir?

Gaziantep’te kendilerini 'Alparslan Kuytul Gönüllüleri' olarak adlandıran 76 kişinin camide başlattığı provokasyonun ardından gözaltına alınan Alparslan Kuytul, daha önce FETÖ’ye destek verdiği, Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanıp yargılanmıştı. Kuytul’un gözaltına alınması sonrası konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Alparslan Kuytul kimdir? Bunun kamuoyu tarafından tam olarak bilinmesini isteriz. Bu kişi dini istismar eden bir kişi, FETÖ'yü savunan bir kişi” demişti.

 

Gaziantep’te yaşanan ‘cami olayı’nın ardından gözaltına alınan Alparslan Kuytul, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine destek oluşturacak konuşmalarının yanı sıra Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı aleyhindeki propagandası ve Atatürk düşmanlığı iddiaları üzerine yargılandı.

Kuytul Türkiye’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği Afrin operasyonu öncesinde, "Amerika şimdi onlara 4 bin 900 tır silah verdiyse, Allah göstermesin orada artık kaç bin tane askerimizi kaybederiz, bilmiyorum. Yani bu iş bir tuzak olabilir. Amerika sanki göz göre göre Türkiye’yi bataklığa çekiyor gibi, göz göre göre silah gönderiyor" diyerek tepki çekmişti.

Ardından FETÖ/PDY’ye destek verdiği iddialarıyla gündeme gelen Kuytul, FETÖ'cülerin Youtube'daki propaganda kanalı KHK TV’de, 15 Temmuz'u bir proje olarak tarif ederken, darbe girişiminde bulunan FETÖ'cü hainleri de 'kandırılmış saf Müslümanlar.' olarak tanımladı.

 

2018’de tutuklanan Kuytul hakkında hazırlanan iddianamede, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşları, vb. tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme (FETÖ/PDY), yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak (PKK/KCK), mal varlığı değerlerinin gayri meşru kaynağını gizlemek” suçlamaları yöneltilen Kuytul ve destekçileri provokatif eylem ve açıklamalarını birçok koldan sürdürdü.

 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca derinlemesine incelenen vakıf adı altında kurulan örgüt hakkında çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı araştırmada, örgütün ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini hedef aldığı tespit edildi. Buna göre, örgüt, üye kazanmak için hedef aldığı öğrencilerin vakfa ait yurtlarda kalmalarını sağladı.

 

BEYİN YIKAMA TAKTİĞİ UYGULANDI

 

Örgütün ideolojisi doğrultusunda sözde "cihat" fikirleri tebliğ edildi. Yurtlarda kalanlara savaş görüntüleri izlettiren örgüt, devlete karşı isyan, ayaklanma içerikli kitapların okutulmasını sağlayarak beyin yıkama taktikleri uyguladı.

Halkın dini duygularını istismar ederek bağış toplayan vakıf, gelirini bu bağışlardan sağladı. Gelirinin büyük kısmının kayıt dışı olduğu belirlenen vakfın, sahte makbuzlar düzenleyerek dolandırıcılık yaptığı da tespit edildi. Toplanan bağışlar, vakfın resmi kayıtlarına aktarılmadan örgüt faaliyetlerinde kullanıldı.

 

Burs ödemeleri için açılan ve öğrencilerde bulunması gereken banka hesap cüzdanları da vakfın merkezindeki aramada ele geçirildi. Burs ödemeleri düzenli olarak banka hesaplarından çekilerek örgüte aktarıldı. "Vakıf faaliyeti" adı altında toplanan kurban derisi ve kurban etlerinin de kayıt dışı satışı yapılarak örgüte mali kaynak sağlandı.

 

Vakfa ait kaçak olduğu belirlenen yurtlarda çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun işlendiğine dair şikayetler alındı.

 

DEAŞ'E KATILMAK İSTEYENLER YURTLARDA KALDI

 

Öte yandan, Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmayla örgütün DEAŞ ve El Kaide ile bağlantıları da ortaya çıkarıldı.

Terör örgütü El Kaide'ye yönelik operasyonlarda tutuklanan D.D'nin vakfa sürekli geldiği, R.B. adlı tutuklunun da vakıf yurtlarında ders verdiği tespit edildi.

 

Geçen yıl nisan ayında yapılan izinsiz gösteride yer alan bir kişinin de DEAŞ üyesi olduğu ortaya çıktı.

 

DEAŞ'a katılmak üzere Türkiye'ye gelenler, vakfa ait yurtlarda barındırıldı. Söz konusu kişiler, vakfın izinsiz gösteri ve yürüyüşlerinde yer aldı.

 

BAKAN YARDIMCISI ÇATAKLI: BU KİŞİ FETÖ'YÜ SAVUNAN BİR KİŞİ

 

Son gözaltı olayından sonra açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Kuytul’un FETÖ’ye desteğine dikkat çekti:

 

"Alparslan Kuytul kimdir? Bunun kamuoyu tarafından tam olarak, doğru olarak bilinmesini isteriz. Bu kişi, din kisvesi altında, dini istismar eden bir kişi, FETÖ'yü savunan bir kişi. Bu kişi, 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi. Bu kişi, Türkiye'nin menfaatine ne varsa her fırsatta bunu provoke etmeye çalışan bir kişi. Sürekli güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelme çabası içinde olan bir kişi. Furkan Vakfının yöneticiliğini yaptığı sırada orayı da istismar eden bir kişi. Vakıf tarafından kurban derileri toplanıyor, toplanan bu kurban derilerinin de şahsi nam ve hesabına yolsuzluk yaparak kullanan bir kişi."

 

Diyanet İşleri Başkanlığının camilerde itikafa girilmesiyle ilgili bir tavsiyede bulunduğunu belirten Çataklı, "İçinde bulunduğumuz süreç ortada. Toplum olarak büyük maliyetler ödüyoruz, büyük fedakarlıklarda bulunuyor insanlarımız. Gün geldi camileri kapattık, teravih namazlarının camilerde kılınmaması yönünde Diyanet İşleri Başkanlığımızın tavsiye kararı oldu." dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığının itikaf ibadetinin evlerde yapılması tavsiyesinde bulunduğunu, istisnai durumlarda belirlenecek camilerde itikafa girilebileceğinin önerildiğini hatırlatan Çataklı, "Esasen bu provokasyon, başlangıçta teravih namazlarının evlerde kılınmasına yönelik Diyanet İşleri Başkanlığımızın tavsiyesi üzerine başladı. Son dönemde de itikafa girilmesiyle alakalı Diyanet İşleri Başkanlığımızın bunun evlerde yapılması tavsiyesini provoke ederek bir durum oluştu." diye konuştu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığının "istisnai olarak belirli camilerde itikafa girilebileceğini ancak bunun müracaat edilmek ve mülki makamların onayı alınmak suretiyle yapılabileceğini" kamuoyuyla paylaştığını aktaran Çataklı, bu kişilerin, bu süreci de işletmeden, bütün kuralları ihlal ederek camilere girdiğini anlattı.

 

Bakanlık Sözcüsü Çataklı, şunları kaydetti:

 

"Din görevlilerimiz bunları ikaz ettiler, bunun uygun olmadığı, yönteminin bu olmadığı konusunda uyarılarda bulundular. Ancak bunlar şiddetli bir şekilde mukavemette bulundular. Üstelik, benim burada söyleyemeyeceğim, hele hele bir camide asla söylenemeyecek ifadelerle, hakaretlerle, küfürlerle karşılık verdiler. Baktılar baş edemiyorlar, kolluk birimlerinden din görevlisi arkadaşlarımız talepte bulundu. Herhalde o esnada çevrede bulunan kolluk personeli de buna müdahale etti. Bu esnada bir yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personelimizin de orada bulunduğunu ve gaz kullandığını biliyoruz. Zaten bununla ilgili kamuoyuna açıklama yapıldı, bu kişiyle ilgili gerekli işlemler de başlatıldı. Ancak iş burada kalmadı, başta Adana ve Gaziantep olmak üzere 40 ayrı noktada onlarca yandaşıyla birlikte bu kişi provokasyonu sürdürmek istedi ve dün gece kolluk birimlerimiz gerekli işlemleri yaparak bu provokasyona mani oldu. Alparslan Kuytul da bu kapsamda şu an gözaltında. Diğer idari ve adli süreç de bu kişilerle ilgili halen devam ediyor."

Yeni Yorum