24 Mayıs Cuma 2024

AYM Üyesi Engin Yıldırım, eşcinsel din dersi öğretmeninin göreve devam etmesini istedi

AYM Üyesi Engin Yıldırım, eşcinsel din dersi öğretmeninin göreve devam etmesini istedi

Sosyal medya platformundan paylaştığı ‘Işıklar yanıyor’ mesajıyla tepki çeken AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın AYM’de aldığı kararlar merak konusu oldu. AYM’nin 2018’de cinsel kimliği nedeniyle meslekten atılan din dersi öğretmeninin başvurusuna üyelerin çoğunluğu ayrımcılık yapılmadığı yönünde oy verirken Yıldırım ise, karşı oy yazısı yazarak bu karara karşı çıktı. Eşcinsel din dersi öğretmeninin göreve devam etmesi gerektiği yönünde karşı oy kullandı.

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya platformu Twitter'dan AYM binasının fotoğrafını paylaşarak "Işıklar yanıyor!" yazması siyaset camiasından ve halktan darbeyi çağrıştırdığı için tepki topladı. Yıldırım gelen tepkilerin üzerine paylaşımını silerek hesabını korumaya aldı. Yıldırım'ın bu tavrının ardından gözler AYM'de aldığı kararlara döndü.

 

ENGİN YILDIRIM KARŞI OY VERDİ

 

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Yıldırım'ın AYM'de aldığı kararlardan en dikkat çekicisi 2018'de AYM'nin eşcinsel olduğu için meslekten atılan din dersi öğretmeninin başvurusuna verdiği karardı. AYM üyelerinin çoğunluğu bu başvuruya "ayrımcılık yapılmadığı" yönünde karar alırken Yıldırım ve Muammer Topal karara, Anayasa'ya aykırı olduğunu belirttikleri bir yazı yazarak karşı oy kullandı. Yıldırım, eşcinsel kimlikli bir öğretmenin din dersi vermesini istedi.

 

 

Yeni Yorum