28 Eylül Çarşamba 2022

BBP Genel Başkanı Destici: OHAL'in uzatılmasının, Türkiye açısından gerekli olduğunu düşünüyoruz

BBP Genel Başkanı Destici: OHAL'in uzatılmasının, Türkiye açısından gerekli olduğunu düşünüyoruz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Ordu'da bir restoranda partililerle bir araya geldi.

 

Yeni anayasa çalışmalarına değinen Destici, "Sistemimizin hatalarını, eksiklerini gidererek daha güçlü hale getirmeliyiz. Bunun için seçim kanunumuzu, siyasi partiler yasamızı demokratikleştirmeliyiz. Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarıp yeni, sivil ve demokratik bir anayasaya kavuşturmalıyız" ifadesini kullandı.

 

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'de olağanüstü hal ilan edildiğini anımsatan Destici, "Bu bir zorunluluktu, mecburiyetti. Çünkü devlet darbecilere ve teröristlere karşı kendi varlığını korumalı, gardını almak zorundaydı. Şimdi TBMM'nin gündeminde, süresi dolan olağanüstü halin tekrar uzatılması için bir kanun teklifi görüşülüyor." diye konuştu.

Kanun teklifine HDP ile CHP'nin komisyonda ret oyu verdiklerini anlatan Destici, şöyle devam etti:

 

Köy korucuların aldığı ücret HDP'yi rahatsız eder. Çünkü HDP, PKK belli bir dönem direkt köy korucularını hedef aldı. Onların ailelerine saldırdı, onları şehit etti. Direklere astıkları günleri unutmayalım köy korucularımızı. HDP bundan rahatsız olur, çünkü PKK'nın partisi. Peki CHP niye rahatsız oluyor? 2020 yılında depremde zarar gören bölgelere ve vatandaşlara destek. Buna neden 'hayır' deniliyor? Bir torba yasa olduğu, toptan sadece OHAL uzatıldığı için hepsine karşı çıkılıyorsa, bu pekala komisyonda ayrışabilir. 'Şu maddeye karşıyız, bu maddenin yanındayız' denebilir. Genel kurulda da aynı şekilde bir tavır gösterilebilir. BBP olarak korucuların asgari ücret altında maaş almasını doğru bulmuyoruz ve yasanın bu bölümünü destekliyoruz. Depremden ve doğal afetlerden etkilenen vatandaşlarımızın desteklenmesinin de sonuna kadar yanındayız. OHAL kanunlarının uzatılması meselesine gelince. Bunun da Türkiye açısından gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Yeni Yorum