28 Eylül Çarşamba 2022

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Ercan Çankaya, sosyal medya hesabından başörtülü bir öğrenciye skandal ifadelerde bulundu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Ercan Çankaya, sosyal medya hesabından başörtülü bir öğrenciye skandal ifadelerde bulundu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Ercan Çankaya, sosyal medya hesabından başörtülü bir öğrenciye skandal ifadelerde bulundu. Başörtülülerin üniversiteye girmemesi gerektiğini savunan Çankaya, daha da ileri giderek tehdit gibi ifadeler kullandı. Çankaya, ''Üniversitelere giremeyeceksiniz gericilik yasaklanacak.'' dedi.

 

Boğaziçi Üniversitesi cephesinde sular durulmuyor. Atatürk Enstitüsü akademisyenlerinden Ercan Çankaya'nın, başörtülü bir öğrenciye sosyal medya hesabından verdiği nefret dolu yanıt büyük tepki topladı.

 

Öğrencinin, "Başörtülü eğitim hakkının zaten bizlerin hakkı olduğunu, normalinin zaten bunun aykırılığına karşı geçmek olduğunu, bu yüzden size minnet etmek zorunda olmadığınızı anlayacaksınız." şeklindeki sözlerini alıntılayan Çankaya, tehdit niteliğinde ifadeler kullandı.

"ÜNİVERSİTELERE GİREMEYECEKSİNİZ"

 

Başörtüsüyle üniversiteye girilmemesi gerektiğini savunan Çankaya, "Senin türban üniversiteye girip girmemeni savunmak 'normal ya da anormal' sıfatlarıyla tanımlanabilecek bir konu değil. Basit bir yönetmelik meselesi. Bence girmemeniz gerekiyor, giremeyeceksiniz de. Bugünler geçici. Üniversitelerde gericilik yasaklanacak." dedi.

Söz konusu ifadelere, "Üçüncü üniversitemi okuyacağım. Ağlayarak günlüğüne yazabilirsin." sözleriyle yanıt veren öğrenciye Çankaya'dan bir kez daha hadsiz bir yanıt geldi:

 

"Dördüncüye yetişir bence 'türban' yasağı. Tadını çıkar."

Yeni Yorum