19 Haziran Çarşamba 2024

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminden “mevcut kampüslerin taşınacağı” iddialarına yalanlama

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminden “mevcut kampüslerin taşınacağı” iddialarına yalanlama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının tartışmaları devam ederken, bir de mevcut kampüslerin taşınacağı iddia edildi. 

Boğaziçi üniversitesi yönetimi konuya ilişkin bir açıklama yaparak bu yöndeki haberleri yalanladı.

 

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin konuyla ilgili açıklaması şöyle;

 

"Boğaziçi Üniversitesi’nin mevcut kampüslerinden taşınarak, farklı semtlerde bulunan mekânlarda yeni kampüslere yerleşeceği yönünde son günlerde yapılan yorumlar gerçeği yansıtmıyor." ifadesinin yer aldığı açıklama şöyle sürdürüldü:

 

"Boğaziçi Üniversitesi altı kampüsü (Güney, Kuzey, Uçaksavar, Hisar, Kandilli, Kilyos) ve ek bina, tesis alanlarıyla (İznik, Tarsus, Arnavutköy) toplamda 1 milyon 816 bin 045 metrekare kampüs alanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. 1 milyon 095 bin 435 metrekare alana yayılan Kilyos Kampüsü’nün üniversitemize tahsisi Ekim 2020’de yenilenmiş ve arazi eğitim, araştırma ve rekreasyona yönelik faaliyetler için süresiz olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne tahsis edildi. Aynı tahsis kapsamında Kilyos Kampüsü’nde 'Yenilenebilir Enerji' temalı 140 bin metrekarelik Teknopark alanı izni de verildi. Yeni kurulan iki fakültemiz dahil olmak üzere, mevcut kampüslerimizde yapılacak düzenleme ve inşaatlarla eğitim-öğretim-araştırma faaliyetlerimiz aksamadan yerine getirilecek."

Yeni Yorum