04 Ekim Salı 2022

“ByLock sadece FETÖ’cüler için hazırlanmış bir programdır”

“ByLock sadece FETÖ’cüler için hazırlanmış bir programdır”

15 Temmuz’dan sonra on binlerce FETÖ’cünün deşifre olmasını sağlayan “gizli haberleşme programı” ByLock’un lisans sahibi David Keynes Türkiye’ye gelerek teslim olmuştu. ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştiren Keynes, “ByLock programı sadece FETÖ’cüler için hazırlanmış bir programdır” dedi.

 

FETÖ’nün kullandığı gizli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi olan David Keynes kendi isteği ile Türkiye’ye gelip teslim oldu. 9 Haziran’da ABD’den önce Almanya, ardından Türkiye’ye gelen ve tutuklanan Keynes hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı. İddianamede 15 yıl hapsi istenen Keynes’in ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştirdiği bilgisine yer verildi.

 

TANIK İFADESİYLE BAŞLADI

 

Keynes’in adı ilk olarak Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında “FETÖ’ye üye olmak” suçundan soruşturma yürütülen eski astsubay Cihan Arukan’ın verdiği ifadede geçti. Arukan, lise mezuniyetinden sonra Ankara Polatlı’daki Maltepe Dershanesi yurdunda kaldığı dönem 1 yıl boyunca kendisiyle, belletmen olarak görev yapan ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olarak bildiği Alpaslan Demir’in ilgilendiği beyanında bulunmuştu. Soruşturma da bu bilgiler üzerine başlatıldı.

 

KARA HARP’TE MAHREM İMAM

 

Keynes ile ilgili ihbar, beyan, ifade ve teşhis tutanaklarına yer verilen iddianamede, 18 Temmuz 2017’de ifadesi alınan ve 26 yıl FETÖ yapısı içerisinde aktif olarak bulunduğunu belirten gizli tanık “Karadeniz”in ifadelerine de yer verildi. Gizli tanık Karadeniz, Keynes’in Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okurken evlerde askeri okullara öğrenci yetiştirmekle görevli olduğunu ve 1996 yılına kadar Kara Harp Okulu’nda mahrem imamlık yaptığını anlattı.

 

İTİRAFÇI OLMAK İSTEMİŞ

 

İddianamede, Keynes’in 26 Ekim 2016’da dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın makamını aradığı, güvence verilmesi durumunda ByLock’la ilgili bilgiler vermek isteyerek “Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım” dediği belirtildi. 1990’da üniversiteyi kazandığını ve örgüt evine yerleştirildiği anlatan Keynes, “Tarık” kod Talip Aydın isimli kişi ile problem yaşadığımdan dolayı Tarık Toros’un imamlığını yaptığı eve yerleştirildiğini anlattı. Keynes, “Bu evde benim dışımda kalanları hatırlamıyorum” dedi.

 

PROGRAMI ATALAY YAZDI

 

Keynes verdiği ifadede ByLock’un lisansını nasıl aldığını da anlattı. ByLock programının yazılımını kendisinin yazmadığını iddia eden Keynes, Portland State Üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunu “Tilki” lakaplı Atalay Candelen’den bahsetti: “Atalay Candelen bana Slikon Vadisinde çalışmak için CV’sine ekleyecek programlar hazırladığını, bu programları Apple markete yüklemek için internetten satın alması gerektiğini, ancak kendi kredi kartının yurt dışı harcamasına kapalı olduğunu ve kredi kartımdan 100 dolar kullanmak istediğini söyledi. Ben de kredi kartı bilgilerimle işlemler için kullanacağı mail adresimi verdim. Apple marketten söylediği program aracını satın aldı. (..) Mart 2014’te ByLock isimli bir program hazırlayıp Apple markete yüklediğini söyledi. O dönem Amerika’da kullandığım hat bulunan telefonumu benden alıp Apple marketten bu programı indirdi ve telefonuma kurdu. 15 Temmuz’dan sonra ByLock’un tamamen FETÖ için hazırlanmış bir program olduğu kanaatine vardım” dedi.

 

SAVCI: HER BİLDİĞİNİ ANLATMADI

 

İddianamede, Keynes’in ifadesinde her şeyi anlatmadığı, kendisini suçtan kurtarmaya yönelik beyanlarda bulunduğu değerlendirilirken; Keynes’in ilk olarak 1986-1987 yıllarında 8’inci sınıfta eğitim görürken örgüt evlerine yönlendirildiği, Ankara’da üniversite okurken örgüt evlerinde belletmen olarak kaldığı ve “Tarık” kod adı verilerek TSK mahrem yapılanmasında öğretmen (grup abisi) görevini yürüttüğünün altı çizildi.

Yeni Yorum