25 Şubat Pazar 2024

Clubhouse'da provokatif Boğaziçi mesajları

Clubhouse'da provokatif Boğaziçi mesajları

Boğaziçi Üniversitesi'nde işgal girişiminde bulunan provokatörler, yeni sosyal medya platformu Clubhouse'da örgütleniyor. Olayları körüklemek isteyen bu provokatörler, öğrencilere yanlış bilgilendirmelerde bulunarak yasaları çiğnemeleri çağrısında bulunuyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör ataması bahanesiyle başlayan protesto gösterileri dün büyüyerek devam etti. Provokatörler rektörlük binasına işgal girişiminde bulunurken, polis ve güvenlik birimleri olaylara müdahale etti.

 

Yeni sosyal medya platformu Clubhouse'da örgütlendiği öğrenilen provokatörler, platformdaki gruplarından bir açıklama da yaptı.

 

Gözaltına alınan öğrencilerin bırakılması talep edilirken, rektör Melih Bulu'nun istifası ve akademik özerklikle bezenmiş yeni bir rektör seçim sisteminin kurulması yönündeki isteklerini de dile getirdiler.

 

ÖĞRENCİLERE TEHLİKELİ ÇAĞRI

 

Clubhouse aracılığıyla öğrencileri de provokasyona davet etmek isteyen kişilerin ise tehlikeli çağrılarda bulunduğu görüldü.

Anayasa'da yürüyüş ve protesto özgürlüğünün olduğunu ve herkesin yürüyebileceğini söyleyen bir kişi, "Sizi tutuklayamazlar. Biraz zor zaman geçirirsiniz ama serbest kalırsınız" ifadesini kullandı.

 

Pandemi önlemleri gereğince alınan kararla toplanmalara izin verilmeyeceğinin açıkça belirtilmesine rağmen öğrencilere yapılan bu çağrıyla olaylar körüklenmeye çalışıldı.

 

YASA NE DİYOR?

 

'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı'nın yer aldığı Anayasa'nın 34. maddesinde 'genel sağlığın korunması amacıyla' toplantı ve gösteri hakkının sınırlanabileceği açıkça belirtiliyor.

 

İşte o madde:

 

"Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

 

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir."

Yeni Yorum