26 Eylül Salı 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Kurban bayramı tatili 9 gün

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Kurban bayramı tatili 9 gün

Yeni dönemin ilk kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı 4 saat 10 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ekranları başında bizleri takip eden vatandaşlarımızın her birine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde milletimiz rekor bir katılımla iradesine ve geleceğine sahip çıktı. Son 21 yıldaki 17.seçim zaferine imza atmış olduk. 2014 yılından beri yürüttüğümüz Cumhurbaşkanlığı görevini 5 sene daha sürdürme imkanına kavuştuk. Seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Her iki seçimde de tercihi sandığa demokratik yollarla yansıtan tüm vatandaşlarımı buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye, Türkiye'den daha büyüktür gerçeğine yeniden şahitlik etmemize vesile olan dünyanın dört bir yanındaki dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte Türkiye'nin Afrika'dan Asya'ya yüzlerce ülkede umudun, direnişin karşısında dik bir duruşun adı olduğu bir kez daha orta çıkmıştır.

 

TÜM TÜRKİYE KAZANDI

 

Seçimin siyasi olarak kazananları elbette bellidir. Bu seçimlerde bizimle ve ittifakımızla birlikte tüm Türkiye kazanmıştır. 85 milyonun her bir ferdi kazanmıştır. Altını çizerek ifade etmek isterim ki Her seçim döneminde ellerini oğuşturan kriz heveslileri dışında bin yıllık kardeşliğimizi dinamitlemek isteyen fitne tüccarları dışında, elinde binlerce insanımızın kanı olan terör baronlarının dışında; velhasıl birliğimize dirliğimize, asırlık hedeflerimize kast edenler dışında seçimlerin kaybedeni yoktur. Seçimler gelir geçer. Asıl mesela milletimizin, devletimizin birliği, bütünlüğü geleceğidir. Sandıklar kapandıktan sonra hep birlikte önümüze bakabiliyorsak millet olarak bileğimizi kimse bükemez. Geride bıraktığımız son 21 yılda bunu 17 kez başardık. Mücadele ettik, yarıştık sandıktan çıkan iradeye teslim olduk. Nerede kalmıştık diyerek her seçimden sonra işimize, gücümüze geri döndük. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Biz yurt dışındaki kardeşlerimizle birlikte 100 milyonluk büyük bir aileyiz. Türkiye yüzyılı'nı da omuz omuza vererek hep beraber inşa edeceğiz.

 

BİRLİK VE BERABERLİK TABLOSUNU BÜYÜK BİR KAZANÇ OLARAK GÖRÜYORUM.

 

YSK'nın kesin sonuçlarının açıklamasının akabinde TBMM'de yemin ettik. Törenimize özellikle yurt dışından katılım düzeyinin yüksek olması ülkemiz adına bizleri gururlandırdı. Yabancı konuklarımızın yanı sıra aralarında 11. Cumhurbaşkanı sayın Gül ile birlikte Meclis başkanlarımızın, bakanlarımızın, iş, spor, sanat ve medya camiamızın öncü isimlerinin bulunduğu pek çok kıymetli insanımızı burada misafir ettik. Yurt içinden törene katılan tüm vatandaşlarıma da tekrar şükranlarımı sunuyorum. Birlik ve beraberlik tablosunu büyük bir kazanç olarak görüyorum. 

 

TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu andıran manzaranın görmesini bilenler için pek çok anlamı vardır. Siyaset gibi diplomasiyi de eski dar kalıplarla okuyanların Türk dış politikasıyla ilgili iddiaların temelsiz olduğu anlaşılmıştır. Türkiye'nin Türkiye'den büyük olduğuna bir kez daha şahitlik ettik. Siyasi görüş fark etmeksizin 85 milyonun tamamının onur duymasını temenni ediyoruz. buradaki mesajların tüm bileşenleriyle muhalefet tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vatanımızın bekası konularında artık daha hassas davranması daha Türkiye eksenli bir yaklaşım benimsemelerini ümit ediyoruz.  Biz sonuçtan bağımsız olarak 85 milyon vatandaşıyla birlikte Türkiye'nin tamamını kucaklamaya devam edeceğiz. Nasıl bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan hiç kimseyi dışlamadan hizmet etmişsek bundan sonra da adaletten sapmayacak kuşatıcı bir tavırla Türkiye için çalışmayı sürdüreceğiz.

 

TÜRKİYE YÜZYILI MESAJI

 

Her yeni başlangıç yeni bir umut yeni bir heyecan yepyeni bir atılım demektir. Biz törenimizin akşamında yeni kabinemizi açıklamak suretiyle Türkiye Yüzyılı'nın inşası için bismillah diyerek hep birlikte yola devam dedik. Bizim anlayışımızda devamlılık esastır. Seçmenlerimizle birlikte iradesini farklı şekilde kullanan insanlarımızın da sesine kulak verdik. Başkaları gibi yankı odalarına hapsolmak yerine siyaseti milletimiz için yaptık. 21 yılda yazdığımız başarı hikayesinde tüm yol ve dava arkadaşlarımızın emeği vardır. Bizler emaneti hakkıyla taşıyacak bizden sonrakilere en güzel şekilde teslim edeceğiz. Meclis'te hizmet verecek Bakan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Evleri türlü düzensizlik ve kargaşa içerisindeyken memlekete nizam verme iddiasında olanları ciddiye almayarak biz işimize bakacağız. Türkiye Yüzyılı evlatlarımıza bırakcağımız en büyük miras olacaktır. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden olma hedefi daha fazla eser üretmeyi gerektirir. Kabine üyelerimiz, Türkiye Yüzyılı'nın mimarları arasında yer alacak vasıflara sahiptir. Yeni Kabinemizin işinin kolay olmadığını da biliyoruz. Bu zorluk sadece aşmamız gereken meselelerle yakalamamız gereken hedeflerle sınırlı değildir. Asıl zorluk devralılan mirasın daha da büyütülmesiyle ilgilidir. Canla başla çalışarak ülkemizi hedefleriyle buluşturacağız. 

 

Bugüne kadar ülkemize ve milletimize hizmet etmeye çalıştık. Seçim dönemlerinde boş vaat dağıtanlar gibi olmadık. Biz milletimize ne söz verdiysek göreve gelince hepsini yerine getirmeye gayret ettik. Tam 17 kez milletimizin takdirini kazandık. Bizim için en büyük kazanç budur. Halkımıza verdiğimiz tüm sözlerin takipçisi olacağız. Bir istikrar iki güven. İstikrar ve güvenle biz Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceğiz.

 

Burada bir şey daha söylüyorum. Aile ve Gençlik Bankasının kurulmasından toplumun temel direği olan ailenin korunmasına kadar her türlü adımı atacağız. Seçimlerden önce gündeme getirdiğimiz Anayasa değişikliği teklifimizi Meclis'in takdirine sunacağız. Enerji hamlelerimzii devam ettireceğiz. Sağlıkta şehir hastanelerinin sembolü olduğu sağlık yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Eğtiimi yine listemizin en başında tutacağız. 

 

Adalet hizmetlerinim çok hızlı şekilde sağlanmasına yönelik reformanlarımızı artıracağız. Terör örgütlerine, zehir tacirlerine karşı verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla yürüteceğiz. Cudi'de yine biz olacağız Gabar'da yine biz olacak buraları bu teröristlere asla bırakmayacağız. Gıda güvenliğimizi ve tarımsal üretimimizi artıracak farklı projeleri devreye alacağız. Savunma Sanayi atılımlarımıza yenilerini ekleyeceğzi. Sanayi ve Teknoloji alanında katma değeri yüksek ürün yelpazemizi daha da çeşitlendireceğiz. Ülkemizin rekabet gücünü artırarak ihracatımızı çok daha yukarı taşıyacağız. Turizmde potansiyelimizi en üst düzeyde harekete geçirirken kültürel alanda yeni bir hamle başaracağız. Aydınlık yarınlarımızın teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizi her konuda destekleyeceğiz. Çevre ve Şehircilikte kentsel dönüşüm projeleriyle adımları atacağız. Perşembe günü bir bölüm millet bahçelerinin açılışını Adıyaman merkezli olarak bu açılış törenlerini gerçekleştireceğiz. İklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha kararlı çalışmalar yürüteceğiz.

 

Depremin yaralarının sarılması ana gündem maddemizdir. 319 bini ilk bir senede olmak üzere 650 bin konut yaparak depremzedeleri yuvalarıyla buluşturacağız. Özellikle yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve büyümeden taviz vermeden Türk ekonomisini daha da güçlendireceğiz. Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat sorununu tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmakta kararlıyız.Seçim ayı olan Mayıs ayında ekonomik güven endeksi artarak 103,7'ye tüketici güven endeksi 91,7'ye yükseldi. 

 

Enflasyonu nasıl daha önce tek haneli rakamlara indirdiysek aynısını yine başaracağız. Savaştan ve terör örgütlerinin saldırılarından kaçarak ülkemize sığınan kardeşlerimizin güvenli ana vatanlarına dönüşlerini teşvik edeceğiz. Türkiye, Boraltan köprüsü faciası gibi on yıllarca boyunca izi sürülmeyecek yeni utançlar yaşatmayacağız. Girişimci, insani ve aktif dış politika çizgimizi sürdürerek küresel ölçekte barış ve istikrarın tesisine katkı sağlayacağız.

 

Yeni dönemin ilk Kabine toplantısında tüm bu hususları etraflıca değerlendirdik. Tüm bakan arkadaşlarıma bir hafta içerisinde bu hazırlıkları sebebiyle çok teşekkür ediyorum. Bir hafta sonra bir brifing hazırlayacaklar. Bizim bu arada atacağımzı adımlar çok çok önemli. Önümüzdeki dönemde atılacak adımları belirledik. Seçim dönemin muhasebebisini MYK ve MKYK arkadaşlarımla yapacağım. Geleceğe hazırlanmaya devam edeceğiz. Dün Samsun, Amasya ve Kastamonu'da meydana gelen yoğun yağış ve sel baskınları nedeniyle vatandaşlarıma geçmiş olsun diyorum.

 

BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATLARI BELLİ OLDU

 

Geçen ay başında yaş çay alım fiyatlarını açıklayarak üreticilerimizi sevindirmiştik. Bugün de buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira arpa da ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ilave olarak bakanlığımız tarafından çifti kayıt sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğday başında bin lira arpa için 500 lira verilecektir. Üreticilerimizin eline ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira arpa da ise 7 bin 500 lira geçecektir. 

 

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ PEŞ PEŞE MÜJDELER

 

Emeklilerimizim maaşlarını ve bayram ikramiyelerini kurban bayramı öncesinde ödeyeceğiz. Asgari ücret tespit komisyonumuzun çalışmalarına başlıyor. 26 Haziran ve 27 Haziran'ı da idari izin kapsamına almayı kararlaştırdık. Hafta sonlarıyla birlikte vatandaşlarımız 9 gün bayram tatili yapma imkanı bulacaktır.

Yeni Yorum