15 Temmuz Pazartesi 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ermenistan'la normalleşme şartını Karabağ'da açıkladı: Azerbaycan konusunda samimi bir irade ortaya koymalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ermenistan'la normalleşme şartını Karabağ'da açıkladı: Azerbaycan konusunda samimi bir irade ortaya koymalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zangilan'da ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bölgede kalıcı barışın sağlanmasından yana olduğunu belirterek, "Kardeş Azerbaycan'a tüm imkanlarımızla destek olmaya devam edeceğiz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Ermenistan'ın Azerbaycan'la sorunlarını çözme konusunda samimi bir irade ortaya koyması gerektiğini, bu durumda Türkiye ile Ermenistan'ın normalleşmesi önünde bir engel kalmayacağını ifade etti. Aliyev ise "Bizim bilge adımlarımız tarihte ebedi kalacaktır. Bu tarihi birlikte yazıyoruz." diye konuştu.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Bizim birliğimiz sarsılmaz ve ebedidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm dünya için önemli bir figürdür. Kardeşim Erdoğan Türkiye'nin içişlerine müdahale etmek isteyenlere verdiği cevap örnektir." dedi.

Aliyev, Azerbaycan'ın Türk Konseyi'nde dönem başkanlığını Türkiye'ye vereceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

"Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, saygıdeğer bakanlar, kıymetli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 4,5 aylık bir aradan sonra işgalden azat edilen güzel bir bölgede bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Değerli kardeşim sayın Aliyev'e nazik daveti için şahsım, heyetim, milletim adına teşekkür ediyorum.

 

Bugün yapmış olduğumuz ziyaretlerle şu kısa süre içerisinde Azerbaycan'daki işgalden kurtarılan bu bölgelerin nasıl ayağa kalktığını, nasıl süratle geliştiğini görmek her babayiğidin, her siyasetçinin kârı değil. Bu kadar kısa sürede bu yatırımları yapmak ve bu yatırımları hayata geçirmek, buralardan ayrılmış, ayrılmak zorunda bırakılmış olan Azeri kardeşlerim için buradan bir müjdeyi vermek mümkün olacak. En kısa zamanda tekrar ayrıldıkları topraklara inanıyorum ki Azeri kardeşlerim güzel bir şekilde inşa ve ihya edilen bu yerlere dönme imkanını bulacaklardır.

Karşımızdaki, solumuzdaki binalara bakıyoruz. Kendi orijinal, tarihi yapılar neyse o yapılarla inşa edilen taş yapılarla tekrar buralar çok daha güzel şekilde inşa edildi. Buraya gelmeden evvel Fuzuli, Şuşa'yı Nahçıvan'a bağlayacak yolların yapım çalışmalarını gördük. İşçi kardeşlerimizle bir araya geldik. Bu yollar bölgede çok boyutlu taşımacılığın köşe taşlarını oluşturuyor. Bölgenin imarında alınan mesafe Azerbaycan ve bölgemiz için gurur ve umut vericidir.

 

Azerbaycan tüm dünyaya örnek teşkil edecek kalkınma modeliyle çalışmalarını sürdürüyor. Temelini attığımız gerek tüneller gerek viyadükler gerek otoyollar buradaki canlılığın ne konumda olduğunu göstermesi bakımdan çok önemli. Bu çabaya liderlik eden İlham kardeşimizi ve emeği geçen herkesi cani gönülden tebrik ediyorum.

 

"KARDEŞ AZERBAYCAN'A DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ"

 

Canhıraş bir şekilde yüklenici firmaların çalışması her türlü takdirin üstündedir. Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yapmaya, kardeş Azerbaycan'a tüm imkanlarımızla desteğe devam edeceğiz. Bugün ikili ilişkilerimizi, bölgesel gelişmeleri tüm veçheleri ile ele aldık. Enerji, ulaşım ve Karabağ'ın kalkınmasıyla ilgili projelerle mevcut durumu değerlendirme imkanını bulduk. Şuşa beyannamesi ile stratejik müttefiklik seviyesine taşıdığımızı nasıl daha ileri taşıyacağımızı konuştuk.

 

Azerbaycan bölgenin gerçek kapasitenin hayata geçirilmesini engelleyen işgali şanlı zaferi ile sona erdirdi. BM Güvenlik Konseyi kararını kendisi hayata geçirdi. Kalıcı barış ve özlenen normalleşme yolunda ortam bugün elverişlidir. Yeni duruma göre hareket edilmesi gerekiyor. Biz kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız. Buradan geçecek kara ve yolu hatları tüm bölge ülkeleri için fırsatlar doğuracaktır.

 

"ERMENİSTAN AZERBAYCAN'A SAMİMİ YAKLAŞIRSA TÜRKİYE İLE ARASI NORMALLEŞİR"

 

Gün gelecek Zengezul'dan çıkıp İstanbul'a kadar gidebileceğiz. Bölgenin transit, lojistik merkez olma durumu perçinlenecek. Bu gelişmeden İran, Gürcistan, Ermenistan dahil tüm komşular istifade edecektir. Bu süreçte sınırların belirlenmesi ve karşılıklı olarak tanınması zaruridir. İyi komşuluk ilişkilerin temelini de bu anlayış oluşturmaktadır. Ermenistan'ın Azerbaycan'la sorunlarını çözme yönünde samimi irade sergilemesi gerekiyor.

Yeni Yorum