19 Nisan Cuma 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Filistin'i görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Filistin'i görüştü

Erdoğan-Putin görüşmesinde Filistin’de yaşanan gelişmeler ile Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatına ilişkin konular ele alındı. Görüşmenin diğer bir konusu ise Filistin'de yaşanan olaylar olduğu ifade edildi. Erdoğan, Putin'e Türkiye olarak en sert tepkiyi verdiğini uluslararası camianın da caydırıcı nitelikte davranması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeye uluslararası koruma gücü gönderilmesi fikri üzerinde de çalışılması gerektiğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeyle ilgi telegramdan yaptığı açıklaması şöyle;

 

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. 

 

Görüşmede, Filistin’de yaşanan gelişmeler ile Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatına ilişkin konuları ele aldık. 

 

İsrail’in Kudüs, Gazze, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik pervasız saldırıları karşısında Türkiye olarak tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduğumuzu belirterek, uluslararası camianın da İsrail’e güçlü ve caydırıcı bir ders vermesi gerektiğini, bu amaçla her seviyede girişimlerimizi sürdürdüğümüzü ifade ettim. 

 

Rusya Dışişleri Bakanlığının Filistin konusunda Birleşmiş Milletler parametrelerine ve iki devletli çözüme işaret eden açıklamasını önemli bulduğumu belirttim, Türkiye ve Rusya’nın Kudüs'te yaşanan gelişmeler konusunda hemfikir olduğunun gösterilmesinin önemli bir mesaj teşkil ettiğine dikkati çektim. 

 

Kriz daha fazla büyümeden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin meseleye müdahil olmasının önemli olduğunu ve Konsey’in İsrail’e saldırıları durdurması hususunda kararlı ve net mesajlar vermesi gerektiğini vurguladım. 

 

Filistinli sivillerin korunması için bölgeye uluslararası koruma gücü gönderilmesi fikri üzerinde de çalışılması gerektiğini belirttim, Türkiye ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler’de tüm bu konularda yakın iş birliği sergileyeceğine inandığımı ifade ettim.”

Yeni Yorum