28 Şubat Çarşamba 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröre destek verenlerin NATO üyesi olmalarına evet demeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröre destek verenlerin NATO üyesi olmalarına evet demeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camii’nin çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Batı ülkelerinin, terör örgütü PKK'ya destek verdiğine dikkat çekerek, PKK/YPG'ye destek veren İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine evet demeyeceklerini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

 

Erdoğan, "Bu terör örgütlerinin belgeleri bizde olduğuna göre bunun mağduru da biz olduğumuza göre, NATO'ya üye olmalarına evet demeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

Türkiye-Kolombiya arasında ne gibi ilişkiler olabilir birinci derecede bunları görüşeceğiz. İkinci adım bölgesel konular olacaktır. Bir diğer önemli konu da dünyada terörün farklı boyutları var ama biri de uyuşturucu kaçakçılığıdır. Bunu da görüşeceğiz. Görüşmeden sonra da ikili olarak yapacağımız açıklamalar olacaktır.

 

Her şeyden önce terörle mücadele sati bir kavram değildir. Kuşatıcılığı çok çok geniştir ve bizim PKK ile mücadelemiz aynı zamanda AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine şimdi ayrı bir kılıf uydurdular. Terör örgütü olarak kabul ettiklerini söylediler peki YPG'yi neden terör örgütü olarak kabul etmiyorsunuz. YPG, PKK'nın doğurduğu bir terör örgütüdür.

 

ABD bile bunlara görüşme noktasında birçok fırsatlar tanıyor. Başta Almanya olmak üzere İsveç'inde de Fransa'sında da hepsinde bu terör örgütleri her türlü gösteriyi yapıyor mu, yapıyor. Bunları biz kendilerine anlattığımız gibi, ikili görüşmelerde de hep anlattık, belgeler sunduk. Bakın bunlar terör örgütüdür, işledikleri suçlar ortadadır.

 

"NATO'YA ÜYE OLMALARINA EVET DEMEYECEĞİZ"

 

Bugün Hollanda Başbakanı ile geniş bir görüşme yaptık. İngiltere'nin de görüşme talebi var. NATO Genel Sekreteri ile de görüşeceğiz. Telefon diplomasisine devam edeceğiz ama açık ve net söylüyoruz bu terör örgütlerinin belgeleri bizde olduğuna göre bunun mağduru da biz olduğumuza göre, NATO'ya üye olmalarına evet demeyeceğiz."

 

Yeni Yorum