11 Aralık Pazartesi 2023

Demirtaş, Kendisini Aliye İzzetbegoviç İle Kıyasladı

Demirtaş, Kendisini Aliye İzzetbegoviç İle Kıyasladı

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çirkin bir üslupla "tarih dersi" vermeye kalkıştı.

 

Tarafsız Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaretamiz ifadeler kullandı.

Demirtaş, "Kitap okumayı pek sevmez ama bir kitap tavsiyesinde bulunayım; Tarihe Bilge Kral olarak geçen Aliya İzzetbegoviç’in anıları. Onu da bölücülükle, teröristlikle suçlamışlardı. Aliya da teslim olmamıştı, Bosnalılar da." diyerek, kendisini efsanevi lider Aliya İzzetbegoviç ile kıyasladı.

 

"Neresinden okudu acaba?"

 

Selahattin Demirtaş'a cevap ise Aliya İzetbegoviç'in hayatını konu alan "Alija" dizisinin senaristi, gazeteci-yazar Ahmet Tezcan'dan geldi.

Eski HDP'li siyasetçinin tarihi gerçekleri kendisine göre eğip bükmesine karşı çıkan Tezcan, Aliya İzzetbegoviç'in bölücü olmadığını ve ABD'nin bu konudaki önerisini reddettiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı;

 

"Rahmetli Aliya 'Ayrı ayrı devletçiklere bölünmeyelim, bir arada yaşamayı sürdürelim' çabası içinde, ABD'nin bağımsız Boşnak devleti teklifini hiç düşünmeden reddetmişti. Bu arkadaş o kitabı neresinden okudu acaba?"

Yeni Yorum