19 Nisan Cuma 2024

"En büyük endişem" demişti... Soylu'nun İstanbul öngörüsü dün İzmir'de gerçek oldu

"En büyük endişem" demişti... Soylu'nun İstanbul öngörüsü dün İzmir'de gerçek oldu

Her depremde şu cümleyi duyarız: "Deprem Türkiye'nin gerçeği." Ancak bu gerçek tüm çıplaklığı ile ortada dururken, deprem anında uyarılar, önlemler unutulur. Bu uyarılardan biri de ulaşım ve iletişimle ilgilidir. Telefon ve araçların kullanılmaması istenir ki enkazlara ve altındakilere hızla ulaşılabilsin. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir deprem anında İstanbul'a ilişkin en büyük endişesi için yolların kilitlenmesi olduğunu söylemişti. Soylu'nun bu endişesi dün İzmir'de gerçek oldu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağustos ayında katıldığı Afet Eğitim Merkezi Açılış töreninde olası bir depreme karşı en büyük endişesini şu sözlerle dile getirmişti: 

 

"Olası bir İstanbul depreminde vatandaşlar araçlarla yollara çıkarsa endişe şudur ki yollar tıkanacak, ambulanslar gidemeyecek, arama kurtarma ekiplerimiz arama kurtarma mahallerine ulaşamayacak, İstanbul kilit olacak" 

 

Bakan Soylu, İstanbul için duyduğu endişenin İzmir'deki depremin ardından yaşanması üzerine vatandaşlara Twitter hesabından şu uyarıyı yaptı: 

 

"İzmir'deki vatandaşlarımızdan ricamız, lütfen araçlarınızı kullanmayınız. Çadır, battaniye, seyyar mutfak, hastane, her türlü imkanımız mevcut, ekiplerimiz işlerinin başında. Tek ihtiyacımız yol. Lütfen yolları, müdahale ekiplerimize bırakınız."

EN BÜYÜK ENDİŞEM' DİYEREK KORKUSUNU ANLATMIŞTI

 

Bakan Soylu o toplantıda yolların boş bırakılmasının yanında telefonların da meşgul edilmemesini istemişti. İşte Soylu'nun bir deprem anında vatandaşlardan asla yapmamalarını istediği iki unsur ve paylaştığı endişeleri:

“Allah muhafaza İstanbul'da deprem olduğu zaman vatandaşlarımızın yapacağı ilk iş arabalarını alıp yollara çıkacak hem güvenli alana ulaşım, hem güvenli alanda araba içerisinde durmak için. Eğer böyle olursa eğer İstanbul yola çıkarsa korku ve endişe şudur ki yollar tıkanacak, ambulanslar gidemeyecek, arama kurtarma ekiplerimiz arama kurtarma mahallerine ulaşamayacak, İstanbul kilit olacak. Allahınızı severseniz deprem olduğu zaman cep telefonu le konuşmayın, ya mesaj atın, ya internet tabanlı konuşun.

 

Çünkü o hatlar arama kurtarma, ambulans, sağlık ekiplerine ve koordinasyon ekiplerine lazım. Kilitlendiği an adım atamayız. Ne olur özel araçla yollara çıkmayın. Hemen toplanma merkezlerine gidin. Toplanma merkezlerinde buluşun sonrasında biz müdahale edeceğiz. Herkes aracıya çıkarsa yolların tıkanacağız siz de biz de biliyoruz. İstanbul gibi deprem olan mahallere dışarıdan kimseyi alacağımızı düşünmesin. Yolalı keseceğiz. Bizim vatandaşlarımıza getireceğiniz erzaktan ziyade yardım ve arama kurtarma ekiplerine ihtiyacımız var. Önce onları ulaştırmak lazım."

 

Kaynak: superhaber

Yeni Yorum