28 Mayıs Salı 2024

Fazıl Say: Sözcü Gazetesi’ne kızgınım •Lafımı çarpıttı milleti bana küfür ettirdi

Fazıl Say: Sözcü Gazetesi’ne kızgınım •Lafımı çarpıttı milleti bana küfür ettirdi

Yalan ve provokatif haberleriyle sık sık gündeme gelen Sözcü Gazetesi'nin son kurbanı piyanist ve besteci Fazıl Say, oldu. Yeni kitabıyla ilgili röportaj verdiği gazetenin 'çarpıcı manşet tutkusu' nedeniyle kendisini hedef tahtasına koyduğunu belirten Say, "Ben de bir dönem Türkiye’den kaçmayı düşündüm ama sonra doğru bildiklerimin mücadelesini vermek için kaldım” cümlesinin "Türkiye'den kaçmayı düşündüm" şeklinde manşete taşındığını aktararak "Bu manşeti okuyan biri bana küfürü basar" ifadelerini kullandı. Sözcü'nin daha önceki röportajlarında da benzer şekilde manşetler attığını söyleyen piyanist, "Bir insanı toplum önünde yıpratmaktır. Özür mözür de dilemeyin" diye isyan etti.

 

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Fazıl Say, verdiği röportajın sadece bir bölümünü keserek manşete taşıyan Sözcü gazetesini sert sözlerle eleştirdi.

 

"Bunu okuyan bana küfrü basar"

 

Say, “Ben de bir dönem Türkiye’den kaçmayı düşündüm ama sonra doğru bildiklerimin mücadelesini vermek için kaldım” cümlesinin “Türkiye’den kaçmayı düşündüm” şeklinde manşete taşınmasına, “Bu manşeti okuyan biri bana küfrü basar. Sözcü bunu sıkça yaptı bana. Ve ben bir kaç kere çok sert şekilde uyardım. Kusura bakmayın kardeşim. Bir insanı toplum önünde yıpratmaktır. Özür mözür de dilemeyin” ifadelerini kullandı.

 

'Sözcü gazetesine çok kızgınım' yazılı bir görselle Instagram'dan açıklama yapan Say şunları söyledi:

"Sözcü ile röportaj yapmaktan oldum olası çekinmişimdir.çünkü bu çarpıcı manşet tutkusu, insanları hedef tahtasına koyuyor. Suya Yazılan kitabımla ilgili röportaja gelmişlerdi 5 gün önce. Ben bugün röportajdan sadece kendi dediklerimi ayıklayıp size sundum. Onların manşetlerini değil. Bakın; Yurt dışına kaçan beyin göçüyle ilgili; ( kitapta böyle bir bölüm var) Cümlem şöyle; “Ben de bir dönem Türkiye’den kaçmayı düşündüm ama sonra doğru bildiklerimin mücadelesini vermek için kaldım”

 

"Uyarmama rağmen aynısını yaptılar"

 

Sözcü’nün manşeti; "TÜRKİYE’DEN KAÇMAYI DÜŞÜNDÜM” Tipik bir cümleyi kesmece örneği.. Bu manşeti okuyan biri bana küfürü basar. Hiç kusura filan bakmasınlar, ben bir daha bu gazete ile hiçbir şekilde iletişimde olmayacağım. Okumayacağım da. İstemiyorum. Kusura bakmayın kardeşim. Hedef tahtasına koymaktır bu. Bir insanı toplum önünde yıpratmaktır. Özür mözür de dilemeyin. Allah'tan ilave eki filan. Sözcü bunu sıkça yaptı bana. Ve ben bir kaç kere çok sert şekilde uyardım.

 

"Bu gazetecilik filan değil"

 

Bir sanatçı, pandemi döneminde kitap çıkarıyor. Şu hale bak ya. Vahşi manşetler arasında kendi dediklerimizi de kitabımızı da arar olduk. Bu gazetecilik filan değil! Bu sizinki insanları hedef tahtasına koymak. Ayar çakmak! O yüzden kardeşim ben de diyorum ki; sen git nereye gidersen! Defol! Defolun hayatımdan!!"

 

 

Yeni Yorum