16 Nisan Salı 2024

FETÖ davasında Fuat Avni'ye müebbet

FETÖ davasında Fuat Avni'ye müebbet

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Emniyet İstihbarat Dairesi'nin işgal eden FETÖ'cülerin yargılandığı davada cezalar belli oldu. Sosyal medya da terör örgütünün kalemşörlüğünü yapan ve 'Fuat Avni' isimli hesabı yönetenlerden olan Mustafa Koçyiğit'in de aralarında olduğu 2 sanık müebbet, 15 sanık ise 16 yıl 6 aya kadar hapis cezası aldı.

 

FETÖ'nün hain drbe girişimi sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı'nı ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla yargılanan 17 sanığın cezası belli oldu.

Sosyal medyada FETÖ'nün kalemşörlüğünü yapan Fuat Avni isimli hesabın da kullanıcılarından Mustafa Koçyiğit'in de aralarında olduğu iki kişiye "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezası verildi.

 

BİR MÜEBBET DE İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞI ESKİ ÇALIŞANINA

 

Koçyiğit'in yanı sıra İstihbarat Daire Başkanlığı eski çalışanı Bülent Günay da aynı suçtan müebbet hapisle cezalandırıldı.

 

Sanıklar ayrıca "gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan ise 25'er yıl hapis cezasına mahkum edildi.

 

Sanık Haşim Türker, "anayasal düzeni ihlale teşebbüse" yardımdan 16 yıl 6 ay, aynı suçtan sanık eski emniyet müdürü Akif Güngör ile eski mühendisler Nushet Şehmus Mungan, Ahmet Özkan Özalp, Muhammet Serhat Al, Hamdi Özdere ve Hasan Demir de 13 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

"Silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan sanık Eyüp Liste 10 yıl 6 ay, Gazi Topal, Murat Ahmetoğlu, Reşat Arıkan, Abdullah Öner 8 yıl 1 ay 15'er gün, Mahmut Orak, Nazmi Mert ve Yusuf Ziya Sarı 7 yıl 6'şar ay hapse mahkum edildi.

 

İDDİANAMEDEN

 

İddianamede, sanıkların darbe girişimi olduğu sırada örgütlü şekilde silahlanma arayışına girdikleri, darbe girişiminin yönetici kadrosu olan "yurtta sulh konseyi" mensuplarından Mehmet Partigöç ile irtibatlı oldukları, darbe girişimi sırasında örgütün amaç ve faaliyetleri kapsamında İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirme ve darbe girişimi süresince bütün Türkiye'de istihbarat fonksiyonlarını işlevsiz hale getirmeye çabaladıkları belirtilmişti.

 

 

Yeni Yorum