28 Ocak Cumartesi 2023

FETÖ’den ve PKK’ya ilişkileri… Alparslan Kuytul kimdir? İşte son ‘Hasan Sabbah’ ve kirli geçmişi…

FETÖ’den ve PKK’ya ilişkileri… Alparslan Kuytul kimdir?  İşte son ‘Hasan Sabbah’ ve kirli geçmişi…

Son zamanlarda sokakları karıştırma provokasyonlarıyla gündemden düşmeyen Furkancıların elebaşı Alparslan Kuytul'un FETÖ ve PKK ittifakının siyasi uzantıları tarafından neden desteklendiği ortaya çıktı.

 

Türkiye’de “dini cemaat görünümünde” terör faaliyetleri yürüten örgütlerin, kirli emelleri için dini duyguları kullanması Türkiye’nin alıştığı bir durum haline geldi. Tarihte Hasan Sabbah ile başlayan ve yüzyıllar boyunca devam eden gelenekte en son Fetullah Gülen ve müritleri tarafından Türkiye Cumhuriyeti işgal edilmeye kalkışılmış ve 15 Temmuz 2016 gecesi kanlı bir darbe girişimi yaşanmıştı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kararlı tutumuyla FETÖ terör örgütünün Türkiye’de zayıflatılmasının ardından küresel güçler, boşluğu doldurmak adına yeni ismi ön plana çıkarmaya başladı:

 

“Alparslan Kuytul”

ALPARSLAN KUYTUL KİMDİR

 

Müntesipleri Alparslan Kuytul’a, ‘Kuytul Hocaefendi’ diyorlar. Adanmış bir kitlesi var. Sosyal medyada yapılan onunla ilgili paylaşımlar epey beğeni alıyor. Hatta kendi sitelerinde Kuytul için, ‘Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’ diyorlar. ‘Muhterem’ ve ‘hocafendi’ sıfatlarının kolektif belleğimizdeki çağrışımı ise malum.

Kuytul, 20 Ağustos 1965 Adana doğumlu. Kendi sitesindeki bilgilere göre ilköğrenimini Adana İnkılap İlkokulu’nda, orta öğrenimini Tepebağ Ortaokulu’nda ve lise öğrenimini de Adana Erkek Lisesi’nde tamamlamış. 1991 yılında Çukurova Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuş.

 

CV’nin bundan sonrası çok ilginç! 1993-1997 arasında Mısır’da el-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi İslam Hukuku bölümünde okuduğunu ileri sürüyor Kuytul, ancak ortada diploma yok. Ayrıca lideri olduğu vakfı, yani Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nı 1994 yılının kasım ayında, yani sözüm ona kendisi Mısır’da iken kurmuş. İngilizce’de ‘alibi’ diye bir kavram vardır, genelde hukukta kullanılır. Suç veya eylem gerçekleştiğinde başka yerde olduğunu ispatlayabilmek demektir. Kuytul’un özgeçmişinde ise bu durum, tersinden geçerli. Vakıf, o burada değilken kurulmuş. 

 

FETÖ-IŞİD-PKK İLE YAN YANA

 

Genç yaştaki Alpaslan Kuytul da tam bu dönemde ortaya çıktı. 1988 yılında İhvan’a atfen Kardeşler Kitabevi’ni kuran Kuytul, 1993 yılında da El Ezher Üniversitesi’ne girdi. Buradaki eğitimi sırasında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nı kuran Kuytul, 1997’de Türkiye’ye dönerek vakfın örgütlenmesini hızlandırdı.

 

Özellikle son dönemdeki faaliyetleriyle gündemde yer alan Furkancılar ve Alpaslan Kuytul, Türkiye düşmanı cephede yer alıyor. 2018’deki terör örgütlerine destek vermek suçundan da yargılanan Kuytul’un sicili hayli kabarık.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi için “Hayırlı olsun” diyen Kuytul, Mehmetçiğin terör örgütü PKK’ya düzenlediği operasyonlara da karşı çıktı. Alpaslan Kuytul ve Furkan Vakfı üyeleri, sosyal medyada “Türk ordusunun Afrin’de katliam yaptığı” propagandasına katılmış, Mehmetçiğe karalama kampanyası başlattı. Kuytul’un da aralarında bulunduğu 20 kişi olayın ardından göz altına alınırken Kuytul, çıktığı mahkemede tutuklandı. Yargılandığı davada beraat etmesine rağmen Kuytul, Türkiye Cumhuriyet Devletini hedef alan açıklamalarını sürdürdü.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarikat ve cemaatler raporunda FETÖ destekçisi olarak ifade edilen Kuytul, terör örgütü IŞİD’in üst düzey yöneticisi olmakla yargılanan ve El Ezher mezunu olan ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk’un hapis kararına tepki gösterirken milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da sahip çıktı. “Gergerlioğlu’nun dosyasında bir suç unsuru olduğunu sanmıyorum” dedi.

 

Furkancıların elebaşı Alparslan Kuytul, 30 Kasım 2020 tarihinde firari FETÖ’cülerden Asım Yıldırım’ın Youtube kanalına konuk oldu. Yıldırım, Kuytul’un kendilerinin duygularına tercüman olduğunu vurguladı, Kuytul’u FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e benzetti. 2 saat süren yayında Türkiye’nin FETÖ’yle mücadelesini hedef alan Kuytul, 15 Temmuz’un FETÖ değil “Derin Devlet” tarafından yapıldığını da söyledi.

 

EL EZHER’DEN FETÖ ÖVGÜSÜ

 

El Ezher mezunu Alpaslan Kuytul’a FETÖ, PKK ve IŞİD’i aklama görevi bir merkezden verilmiş olacak ki aynı aklama görevini El Ezher Üniversitesi de yerine getiriyor.

 

15 Temmuz sonrası El Ezher’de yapılan birbiri ardına çalışmalarda Fetullah Gülen ve FETÖ’yü aklamaya çalışıldı.

 

Mısırlı alim Sabır Abdulfettah El-Mişrifi, FETÖ’nün yayın organı Zaman Arabic’e yazdığı yazıda El Ezher Üniversitesi’nin Fetullah Gülen’in eserlerini incelediğini, Ehli Sünnet ve cemaat düşüncesine hiçbir aykırılık bulunmadığını tespit edip onay verdiğini kaydetti. 15 Temmuz sonrasında Gülen’in kitaplarının toplatılmasını eleştiren El-Mişrifi, El Ezher Üniversitesi’nden Dr. Fethi İcazi’nin Gülen’in 

“Sonsuz Nur” isimli kitabını ders kitabı olarak okuttuğunu yazdı.

 

HOCAHANIM VE KADIN MİLİTANLAR

 

Kuytul’un eşi Semra Kuytul da grup içinde ‘Hocahanım’ olarak biliniyor. O da özellikle kadınlara yönelik propaganda faaliyetlerine öncülük ediyor. Semra Kuytul’un yurt dışından yayın yapan FETÖ’cü kanallarda sürekli boy gösterdiği biliniyor.

Vakfın eylemlerinde kadınlar da öne çıkıyor. Elinde Kuran-ı Kerim’le polisin karşısına dikilen çarşaflı kadınları, bir tür ‘canlı kalkan’ olarak kullanıyorlar. Adana, Gaziantep, Mersin gibi pek çok şehirde Furkancılar, polise karşı kışkırtma eylemlerinde kadın militanlarını kullanıyor.

 

TEK İDEOLOJİLERİ ANTİ-ERDOĞANCILIK

 

Sabah gazetesi yazarı Ferhat Ünlü, Kuytul’un ideolojisini şöyle tarif ediyor:

 

“Furkan’ın ideolojik çizgisine gelince… Bu konuda bir belirsizlik söz konusu. ‘Selefi’ oldukları iddia ediliyor, ancak Kuytul, Selefilikle ilgileri olmadığını söylüyor. İlle de bir ideolojileri varsa buna ‘anti-Erdoğancılık’ demek en doğrusu. Bunun dışında bir ideolojiye ihtiyaçları yok. Devlete de muhalif bir çizgileri var. Misal Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2018’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’na şiddetle karşı çıktılar. Bir vakfın sınır ötesi bir operasyonla ne işi olur, değil mi? Ama askeri olsun, istihbari olsun devletin aldığı her türlü karara ‘İstemezük’ klişesiyle mukabele ediyorlar.

Kuytul şöyle diyor kendi grubu için: “Islahatçı değil inkılâpçı bir harekettir. Safları ayıran bir harekettir. Ilımlı bir hareket değildir. Kâfirle münasebeti tebliğ düzeyinde olup, flört düzeyinde değildir. Radikal değil Rabbani bir harekettir.”

Yeni Yorum