17 Temmuz Çarşamba 2024

Firari Erk Acarer’in PKK’lı Cemil Bayık’tan Deniz Yücel’e karanlık ilişki ağı

Firari Erk Acarer’in PKK’lı Cemil Bayık’tan Deniz Yücel’e karanlık ilişki ağı

Son günlerde organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in sözcülüğünü yapan ve bu sebepten dolayı gazetecilik etiği tartışmalarından sonra çalıştığı gazeteden kovulan ve muhalif gazeteciler başta olmak üzere, pek çok gazeteci tarafından eleştirilen Erk Acarer hakkında skandal gerçekler ortaya çıktı.

 

Uzun zamandır firari olarak Almanya’da yaşayan Acarer; Tageszeitung adlı gazete ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Derneği’nin aracılığıyla Alman Panter Vakfı’ndan burs alarak Nisan 2017’de Almanya’ya sığınmıştı.

 

ABD yanlısı Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği, Türkiye’de PKK’nın sözcülüğünü yapan medya kuruluşlarına verdiği destekle biliniyor. Derneğin, Türkiye’yi her yıl basın özgürlüğü endeksinde son sıralara koyma sebebi de, Türkiye’nin FETÖ ve YPG-PKK terörü ile yürüttüğü mücadele. RSF, aynı zamanda firari ve hapisteki FETÖ’cü gazetecileri de basın özgürlüğü kapsamında değerlendiriyor.

 

Erk Acarer’e burs veren Panter Vakfı’nın ise yönetim kurulunda ilginç isimler var. Bu isimlerin en önemlisi ise PKK’nın Kandil’deki terör üslerinde sıkça bulunan ve PKK elebaşlarından Cemil Bayık ile sıkı dostluğu bilinen Deniz Yücel! Alman Die Welt Gazetesi’nin Türkiye temsilciliğini de yapan Deniz Yücel, PKK propagandası yaptığı için tutuklanmıştı. 

 

Vakfın yönetimindeki Konny Gellenbeek, Michael Sontheimer, Hans Christian Ströbele ve Andrienne Goehler gibi isimlerin de PKK-YPG terör örgütü adına Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde lobi çalışması yaptıkları biliniyor.

 

Türkiye’yi bölmeye ve karalamaya çalışan her eylemde öne çıkan Erk Acarer’in Alman vakıflarının maddi desteği ile sürdürdüğü faaliyetleri “gazetecilik” olarak tanımlayan CHP’li pek çok ismin de Alman vakıfları ile ilişkileri dile getirilmişti.

Yeni Yorum