21 Mayıs Salı 2024

Gazeteci Emre Erciş: "Hesabım Boğaziçi gerçeklerini açıklamamam için kapatıldı"

Gazeteci Emre Erciş: "Hesabım Boğaziçi gerçeklerini açıklamamam için kapatıldı"

Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını bahane ederek başlatılan eylemlerinin perde arkasındaki gerçek netleşmeye başladı. Öğrencileri sokağa dökmek için bazı vakıflar ile öğretim üyelerinin organize ettiği senaryoyu yazmaya başlayan gazeteci Emre Erçiş’in hesabı Twitter tarafından kapatıldı. Erçiş, sosyal medya hesabının kapanmasına neden olan gerçekleri ve Twitter'dan paylaşmaya hazırlandığı bilgileri anlattı.

 

superhaber.tv’nin haberine göre; Türkiye’de Gezi eylemlerine benzer bir karışıklık yaratmak isteyen dış güçler, bu kez de Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını planlarına zemin olarak kullanmaya çalışıyor. Bu amaçla da öğrenciler sokağa dökülmek isteniyor.

 

“PROVOKASYON İÇİN PROF. MELİH BULU BAHANE EDİLDİ!”

 

Profesör Melih Bulu’nun rektör olarak atanması bahane edilerek başlatılan eylemler, önceki gün üniversitenin dışına çıkarak Kadıköy’de sokağa taşındı.

 

Yasadışı örgütlerle iltisaklı kişilerin de provoke ettiği eylemler sırasında çok sayıda Boğaziçi öğrencisi olmayan kişi gözaltına alındı. Bu arada Boğaziçilileri organize ederek sokağa dökmeye çalışan organizasyonun perde arkasındaki vakıflar ile öğretim üyelerini deşifre etmeye başlayan gazeteci Emre Erçiş’in hesabı Twitter tarafından anlaşılmaz bir kararla engellendi.

 

Erçiş, sosyal medya hesabının kapanmasının perde arkasındaki gerçekleri ve sosyal medya hesabından paylaşmaya hazırlandığı bilgileri SuperHaber’e anlattı.

 

“ÖĞRENCİLERİ ÖRGÜTLEYENLERİ TESPİT ETTİM!”

 

Konuşmasına “Boğaziçi Üniversitesi’nde, üniversiteye atanan rektörle ilgili, gerek kampüs içinde, gerek kampüs dışında, günlerden beri, sokak eylemleri gerçekleştiriliyordu. Ben de bu konuyu araştıracağıma dair iki gün önce bir tweet attım.” diyerek başlayan Emre Erçiş sözlerine şöyle devam etti:

 

”Bu konuyu dün  araştırmaya başladım ve eylemlerin organizatörleri, eylemleri organize eden, öğrencileri sokakta örgütleyen öğretim görevlileri ve bunların yabancı vakıflar tarafından finanse edilen Türkiye uzantılarıyla ilişkilerini tespit ettim. Bununla ilgili de dün iki üç tane tweet attım.”

 

“OSMAN KAVALA’NIN EŞİ ÖRGÜTLEYİCİLER ARASINDA!”

 

Emre Erçiş eylemlerin arkasındaki kişilere ilişkin de şu bilgileri verdi:

 

”Bunlardan birisi, Gezi halk darbe girişiminin finansörlerinden olduğu iddia edilen, aynı zamanda 15 Temmuz olayını tertipleyen ekibin içinde olduğu iddiasıyla yargılanan Osman Kavala’nın eşinin, bu örgütlenmede ve bu sokak eylemlerinde örgütleyiciler arasında olduğunu tespit ettim. Bununla birlikte, 33 akademisyen daha bu işin içinde. Bunların hepsinin, yabancı gizli servisler tarafından yurt dışında kurulmuş, Türkiye’de demokrasi adı altında sokak eylemlerini örgütleyen, ayrıca kaos çıkarmaya, siyasi iktidarları belirlemeye çalışan vakıflar ile derneklerle ilişkilerini tespit ettim.” 

 

“SABAHA KARŞI TWITTTER HESABIMI ASKIYA ALDI”

 

Emre Eriş hesabının askıya alınması ile ilgili olarak da, ”Bunları yazacaktım, bunları yazacağımı yazdım. Fakat bu sabaha karşı Twitter hesabımı askıya aldı. Ne kimseye bir hakarette bulundum, ne kimseye bir iftirada bulundum. Sadece bir gazeteci olarak, benim ülkemde olan Türkiye’de olan ve sokaklara yansımış eylemlerin arka planındaki oyun kurucuları yazacağımı söyledim. Belli ki birileri rahatsız olmuş. İsimleri yazamadım. O isimlerin hangi vakıf ve derneklerle ilişkili olduklarını yazamadım, o derneklerin hangi yabancı gizli servisler tarafından koordine edildiğini yazamadım.” ifadelerini kullandı.

 

“BU VAKIF VE DERNEKLER ABD, İNGİLTERE İLE ALMANYA’DAN FİNANSE EDİLİYORLAR"

 

Sosyal medya hesabı askıya alındıktan sonra, SuperHaber Muhabiri Mevlüt Yüksel’e konuşan gazeteci Emre Erçiş, Twitter hesabından yazamadığı önemli bir iddiada daha bulundu.

Erciş, ”Bu vakıflar Türkiye’de, fakat Amerika’dan, İngiltere’den, Almanya’dan finanse ediliyorlar. Geri kalan 33 akademisyen de, rektöre karşı başlatılan eylemlerin örgütleyicileri olan, Boğaziçi’ndeki akademisyenler. Yani rektöre karşı arkalarını dönen, öğretim görevlileridir.” dedi.

 

"BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNİ ÖRGÜTLEYEN ÖĞRETİM ÜYELERİ HENDEK  EYLEMLERİNİ DESTEKLEYENLER!”

 

Gazeteci Emre Erçiş, yaptığı açıklamasının devamında ise, bir başka önemli iddialarda daha bulunarak, ”Zaten bunların hepsini gerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik yürüttüğü 2016 yılındaki Hendek Operasyonları sırasında, gerek Zeytindalı Harekatı kapsamında, yine HDP’nin yüzde 10 barajıyla ilgili yapılan imza kampanyalarında başı çeken isimler. Hepsi de yargılanmış. Kimisi ceza almış,dosyaları şuan yargıtayda. Kimisi delil yetersizliğinden beraat etmiş ama o imza kampanyalarının ilk imza sahiplerinden olan isimler.” şeklinde konuştu.

 

İŞTE EMRE ERCİŞ'İN ÖĞRENCİLERİ ÖRGÜTLEDİĞİNİ TESPİT ETTİĞİNİ BELİRTTİĞİ ÖĞRETİM ÜYELERİ İLE BAĞLI OLDUKLARI YABANCI VAKIF VE DERNEKLER!

 

Gazeteci Emre Erçiş’in iddiasına göre, Boğaziçi Üniversitesi’nde meydana gelen olayların perde arkasında, özellikle Almanya’da bulunan çeşitli vakıflar ile dernekler bulunuyor. Türkiye’de görev yapan bazı öğretim üyeleri ise bu vakıf ve derneklerle bağlantılı olarak öğrencileri örgütleyip yönlendiriyor.

 

İşte Emre Erciş'in tespit ettiğini ileri sürdüğü o akademisyenler ve bağlık oldukları vakıf ve dernekler:

 

- Prof. Dr. Fikret Adaman: Alman Mercator Derneği tarafından finanse edilen İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Araştırmacısı..

2017 yılına kadar Alman Heinrich Böll Stiftung’ta faaliyet yürütüyordu.

 

Osman Kavala’nın kurucularından olduğu İletişim Yayınları’nın yazarı..

 

-Doç. Dr. Zeynep Kadirbeyoğlu: Hendek Operasyonları sürecinde TSK’ya “Katil!”diyen,”Bu suça ortak olmayacağız.”adı altındaki “Sözde Barış Bildirisi”ne imza atan isimler arasında.. 

Alman Friedrich Friedrich Ebert Stiftung’a raporlar hazırlıyor..

 

Osman Kavala’nın kurucularından olduğu İletişim Yayınları’nın yazarı..

 

- Doç. Dr. Bülent Küçük: ”Bu suça ortak olmayacağız” ve ”Sözde Barış Bildirisi”ne imza attı..

 

Osman Kavala’nın kurucularından olduğu İletişim Yayınları’nın yazarı..

 

PKK’nın siyasi uzantısı HDP bileşenlerinde,”Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne düzenli söyleşiler veriyor.

 

- Prof. Dr. Sumru Özsoy: Boğaziçi Üniversitesi eylemlerini akademisyer ayağında başı çeken isimerden ilki. Devlete meydan okuyan bildiriyi okudu.

 

Osman Kavala’nın kurucularından olduğu İletişim Yayınları’nın yazarı..

 

Gezi olayları hakkında görülen ve kamuoyunda “Gezi Davası” adı ile kamuoyu oluşturulan süreçte, “Ben de oradaydım” başlıklı imza kampanyasına destek verdi.

 

- Dr. Can Candan: Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde LGBTİ+ ayağını örgütlüyor. ”Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attı.

 

Emre Erçiş, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencileri, Rektör Melih Bulu’nun atamasını bahane ederek, kışkırtan ya da eylemlere destek veren öğretim üyelerinin diğerlerinin ise şunlar olduğunu iddia etti:

 

Koray Çalışkan -Yurt dışında

Cem Ersoy

Biray Kolluoğlu

Zeynep Uysal

Paolo Girardelli

Ersan Demiralp

Esra Mungan - İmzacı

Zafer Yenal

Burçay Erus

Hande Sart 

Murat Gülsoy

Nuri Ersoy

Cem Say

Mine Eder

Betül Tanbay

Erol Köroğlu 

Ayşe Mumcu

Zeynep Gambetti

Hale Saybaşılı

Alp Eden

Serra Müderresioğlu

Bilge Ataca

Lale Akarun

Deniz Albayrak Kaymak

Nuri Bülent Ersoy

Nazan Üstündağ

Dilek Çalgan

Tolga Sütlü

Ayberk Korugan

Yeni Yorum