24 Nisan Çarşamba 2024

HDP'nin topladığı fitre ve kurban derileri terör örgütü PKK’ya gitmiş

HDP'nin topladığı fitre ve kurban derileri terör örgütü PKK’ya gitmiş

HDP ve PKK'nın özerkliği andıran yapılanmasının deşifre edildiği Kars'ta, şüphelilerin, 'bağış' adı altında toplanan paraların yanı sıra fitre ve kurban derilerini de terör örgütü PKK'ya destek sağlamak için kullandıkları belirlendi. HDP'li İl Başkanı Cengiz Anli'nin, topladığı fitre paralarını cezaevindeki teröristlere yolladığı ortaya çıktı.

 

Kars'ta Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ve İl Başkanı Cengiz Anli'nin de aralarında bulunduğu 16 HDP'li yöneticinin tutuklandığı PKK/KCK soruşturmasında dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıktı.  HDP'li İl Başkanı Cengiz Anli'nin, topladığı fitre paralarını cezaevindeki teröristlere yollarken HDP'li belediye encümeni Hamit Taşdelen'in de PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'ye maddi destek sağlamak amacıyla kurban derisini HDP'ye bağışladığı tespit edildi.

DHA'da yer alan haberde Kars'ta Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ve İl Başkanı Cengiz Anli'nin de aralarında bulunduğu 16 HDP'li yöneticinin tutuklandığı PKK/KCK soruşturmasının ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor.

 

TERÖRİSTLERİN CENAZELERİNİ TOPLADI

 

Öte yandan Kars kırsalında etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarının ailelerinin, cenazeyi alma konusunda her defasında Cengiz Anli'yi aradığı tespit edildi. Nisan ayında etkisiz hale getirilen MLKP üyesi Sinan Güneş isimli örgüt mensubunun cenazesinin teslim alınması ile ilgili de Anli'nin telefon görüşmeleri yaptığı belirlendi. Ayrıca 8 Şubat'ta güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen Ömer Oran isimli teröristten ele geçirilen dokümanlarda da Anli'nin isim ve telefon bilgilerinin bulunduğu tespit edildi.

 

ÖRGÜTE KURBAN DERİSİ

 

Yine şüphelilerden Kars Digor HDP Belediye Encümeni Hamit Taşdelen'in, PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'ye maddi destek sağlamak amacıyla kurban derisini HDP'ye bağışladığı ortaya çıkarıldı. Ayrıca Taşdelen'in, Kağızman ilçesi Çemçe bölgesindeki silahlı örgüt mensuplarıyla irtibatlı olduğu ve örgüt mensuplarına yiyecek gıda, lojistik malzemeler götürdüğü yönünde hakkında ifade olduğu öğrenildi.

 

PKK ve HDP'nin Covid-19 salgını kapsamında koordineli olarak topladığı yardım paralarına ilişkin Kars Belediyesi'ndeki kayıtların imha edildiği de ortaya çıktı. Bununla ilgili Kars Belediyesi Başkan Yardımcısı Muzazer Çağrıtekinci ile belediyede bilgi işlem biriminde çalışan Ersin G.'nin görüşme kayıtları da dosyaya girdi. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Çağrıtekinci ile belediye personeli arasında geçen görüşmeye göre, Ersin G., yurt dışından yapılan yardım ve bağış maillerini sistem üzerinden sildi. Bunun üzerine Ersin G.'nin bilgisayarının incelemeye alındığı belirtilirken, hakkında belediye tarafından disiplin süreci başlatıldığı öğrenildi.

 

ÜNİVERSİTEDEN ÖRGÜTE ELEMAN TEMİNİ SAĞLIYOR

 

2014 yerel seçimlerinde, Kars ve ilçelerinde belediye başkanları, belediye encümeni ve il genel meclis üyelerinin PKK terör örgütü tarafından belirlendiği bilgisi de soruşturma dosyasında yer aldı. Şüphelilerden HDP Kağızman üyesi Hazal Ağdeve'nin de örgüt mensupları tarafından belirlenen isimlerden olduğu, buna ilişkin hakkında ifade olduğu kaydedildi. Tutuklu Ağdeve'nin, Kağızman ilçesi Çemçe bölgesinde bulunan örgüt mensuplarının talimatlarını alarak, üniversite öğrencilerine aktardığı ve öğrencilerden örgüte eleman sağladığı belirtildi.

Yeni Yorum