24 Nisan Çarşamba 2024

İBB’nin iki numarası oldu Rüşvetle suçladıkları kişiye ödül

İBB’nin iki numarası oldu Rüşvetle suçladıkları kişiye ödül

İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut'un emeklilik kararının ardından yerine gelen ismin yıllarca Ziraat Bankası'nın genel müdürlüğünü yapan Can Akın Çağlar olduğu açıklandı. Yarın görevi devralacak Çağlar'ın 2012 yılında CHP tarafından yolsuzlukla suçlandığı ortaya çıktı. Dönemin CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, düzenlediği basın toplantısında Çağlar'a istifa çağrısında bulunmuştu.

 

İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut emekli olunca yerine Ziraat Bankası'nın genel müdürlüğünü yapan Can Akın Çağlar getirildi. Atama duyurusunun hemen ardından CHP'li İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun geçtiğimiz yıllarda Çağlar hakkındaki söylemleri gündeme geldi.

 

ERDOĞDU'DAN İSTİFA ÇAĞRISI

 

 Aykut Erdoğdu, 2012 yılında düzenlediği basın toplantısında Ziraat Bankası'nda Çağlar yönetiminde yolsuzluk yapıldığını iddia edip şu an megakentin belediyesine atadıkları ismin istifa etmesi gerektiğini söylemişti.

 

Erdoğdu, söz konusu iddianın yaşandığı dönemde Ziraat Bankası yönetiminde bulunan Can Akın Çağlar'ın Ziraat Bankası yöneticiliği görevinden alındıktan sonra BDDK üyesi olarak atandığını belirterek, "Hakkında bu kadar belgeli yolsuzluk iddiası olan bir şahsın BDDK'ya üye olarak atanmaması gerekmekteydi ve Can Bey'in de bu görevi, en azından bu iddialar ortadayken kabul etmemesi gerekirdi. Bu durum karşısında Sayın Can Akın Çağlar bence istifa etmelidir. Eğer Can Akın Çağlar bu kararı almazsa hükümetin üzerine düşen Sayın Can Akın Çağlar'ı bu soruşturmalar bitinceye kadar açısından görevden almasıdır" diye konuşmuştu.

 

Yeni Yorum