27 Ocak Cuma 2023

İbrahim Kalın: Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır

İbrahim Kalın: Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile F-35 görüşmelerine ilişkin, "Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır. F-35 sorunu çözülemiyorsa F-16'lar üzerinden telafi edilebilir" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Sözcü Kalın, S-400'ler taşındı iddiasıyla ilgili, "Bu haberin aslı astarı yok. Bu tarz yalan haberlerle gündem değiştirilmek isteniyor. Vatandaşlarımız da sadece resmi açıklamalara itibar etsinler" dedi.

 

"ABD ile ortak mekanizma en kısa zamanda kurulacak"

 

Kalın, ABD ile ortak mekanizma kurulması konusuyla ilgili şu bilgileri verdi:

 

"Cumhurbaşkanımızın Biden'la yapıcı bir görüşmesi oldu. İki lider Türk-Amerikan ilişkilerinin doğru bir stratejik çerçeve içine oturtma konusunda da mutabık kaldılar. Dışişleri Bakanlığıımızın koordinasyonunda en kısa zamanda kurulacak. Dostları çoğaltarak bir dış politika izliyoruz. Amacımız, ülkemizin menfaatlerini, çıkarlarını öne alarak herkesle iyi ilişkilerde bulunmak." 

 

"Umarım Kongre üyeleri de Türkiye'nin önemini görürler"

 

Kalın ABD ile F-35 görüşmelerine ilişkin şunları söyledi:

 

"Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır. F-35 sorunu çözülemiyorsa F-16'lar üzerinden telafi edilebilir. Teknik olarak çalışılması gereken konular var. Umarım Kongre üyeleri de Türkiye'nin önemini görürler."

 

"Sınır güvenliğimiz için TSK her zaman teyakkuz halinde"

 

Kalın, Suriye'ye yeni harekat olup olmayacağıyla ilgili sorulan soruya ise şu yanıtı verdi:

"Cumhurbaşkanımız hep söylüyor 'Bir gece ansızın girebiliriz'. İhtiyaç çerçevesinde bunun hesabı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılır. Sınır güvenliğimiz için TSK her zaman teyakkuz halinde."

 

"Bölgede Ukrayna-Rusya gerilimini arzu etmiyoruz"

 

 İbrahim Kalın, Ukrayna'ya SİHA satışıyla ilgili de "Dışişleri Bakanımız, Rus mevkidaşı ile de görüştü. Bölgede Ukrayna ile Rusya arasında gerilim yaşanmasını arzu etmiyoruz. Rus tarafı ile de Ukrayna tarafı ile de temas halindeyiz. Mevcut gerilimin de sona ermesini istiyoruz. Biz Türkiye olarak üzerimize düşen herhangi bir sorumluluk olduğunda elbette bu rolü oynamak isteriz, bu sürece katkı vermek isteriz" dedi.

Yeni Yorum