30 Eylül Cumartesi 2023

İçişleri Bakanı Soylu: “Dünya bir suç bataklığı içerisinde, bunun mesulu batılı gelişmiş ülkelerdir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya Diplomasi Forumu’nda Terörle Mücadele: Ne Eksik?’ konulu panelde konuştu. Bakan Soylu, “Dünya bir suç bataklığı içerisinde, bunun mesulu batılı gelişmiş ülkelerdir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu terörün her yerde batılı ülkelerce desteklendiğini ve dünyanın bir suç bataklığı içerisinde olduğunu belirtip bunun sorumlusu olarak 'gelişmiş ülkeler'i gösterdi. Terör örgütü PKK'nın özellikle ABD ve Fransa tarafından desteklendiğini kaydeden Soylu, "Fransızlar PKK’ya sağlık ve havacılık hizmeti veriyor. ABD’liler terör örgütüne İHA’lara karşı mücadele yöntemlerini öğretiyor" dedi. 

 

DÜNYA BİR SUÇ BATAKLIĞINDA

 

"Dünya bir suç bataklığı içerisinde ve bunun mesulü batılı gelişmiş ülkelerdir. Terör de bu bataklığın içerisindedir. Ha, 'mış gibi' yapabilirsiniz, yapıyor batı zaten 'mış gibi'... Suriye'de ölen kadınlar, çocuklar, yaşlılar hakkında mış gibi yaptılar. Türkiye'de tam bin yıldır bu medeniyet içerisinde yaşayanları birbirine düşürebilmek ve bu ülkenin istikrarını ortadan kaldırabilmek için elinden geleni ortaya koydu." 

"Burada sayın cumhurbaşkanımızın işaret ettiği bir model var. Evet, küresel bir dünya var; Birleşmiş Milletler var, NATO var. Elbette ki biz onları görüyoruz. Ama onların bizi sürüklemek istediği yola girmedik. İkili ilişkilerimizi geliştirdik. Bölgesel ilişkimizi geliştirdik. Tarih boyunca hangi alanlarda ilişki kurmuşsak onunla ilgili ilişkimizi geliştirdik." 

 

AVRUPA AMERİKA'NIN VAGONUDUR

 

"BM, NATO gibi küresel kulüpler bir işe yarar mı? Ben yarayacaklarını düşünmüyorum. Ayrıca, Avrupa diye bir şey var mı? Kimse aldanmasın, Avrupa diye bir şey yoktur. Avrupa Amerika'nın vagonudur. Amerika ne derse onu yapmak zorundadır." 

 

 

Yeni Yorum