01 Aralık Cuma 2023

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan TİP’li Ahmet Şık’ın iddialarına cevap: “Bunu söyleyip de ispat etmeyen şerefsizdir, namussuzdur”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan TİP’li Ahmet Şık’ın iddialarına cevap: “Bunu söyleyip de ispat etmeyen şerefsizdir, namussuzdur”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2022 yılı bütçe tasarısı sunuşunu gerçekleştirdi. 

 

İçişleri Bakanı Soylu, tasarının soru cevap kısmında organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in mesnetsiz iddialarını dillendiren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’a “Benim “Devlet teröristtir” diyen bir adama verebilecek en ufak bir cevabım söz konusu değildir! … Bunu söyleyip de ispat etmeyen şerefsizdir, namussuzdur, haysiyetsizdir.” dedi.

“Katil Devlet” ifadesinden dolayı hakkında soruşturma başlatıldı

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık hakkında katıldığı iki ayrı programdaki ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

 

AA’nın aktardığı başsavcılık açıklamasında Şık’ın katıldığı bir yayında “Bu devlet katil, bu devleti yıkmamız gerekiyor, evet, Türkiye Cumhuriyeti devleti bir katil devlettir” dediği aktarılarak bu nedenle resen soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

 

Başsavcılığın ikinci açıklamasında da Şık’ın yine bir televizyon programında şu sözleri sarf ettiği aktarıldı: “Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloku vatansever ve ben terörist isem, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var. O iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur.” Açıklamada bu sözler dolayısıyla da Şık hakkında resen soruşturma başlatılmıştı.

 

Şık soruşturma haberinin ardından Twitter hesabından görüşlerini ‘el artırarak’ yazdı: “Devlet katil sözlerim nedeniyle eleştirileceksem/yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için bu olmalı. Çünkü devlet seri cinayetler işleten bir katildir. Hiçbir devlet yoktur ki elinde kan olmasın.”

Yeni Yorum