20 Mayıs Pazartesi 2024

İmamoğlu'nun işçi kıyımına mahkeme '"dur" dedi!

İmamoğlu'nun işçi kıyımına mahkeme '"dur" dedi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTGÜVEN A.Ş'deki görevine son verilen işçi Cengiz Taşkın, işe dönüş için açtığı davayı kazandı.

35. İş Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması bugün yapıldı. Mahkeme İBB yönetiminin fesih kararının geçersizliğine, Taşkın'ın işe iadesine karar verdi.

4 AYLIK ÜCRET ÖDENECEK

Mahkeme ayrıca Taşkın'a 4 aylık brüt ücret olan 23 bin 291 lira 16 kuruş ödenmesine de hükmetti. İBB yönetimine kararın iptali için istinaf mahkemesine başvurmak için 2 hafta süre verildi.

İBB'DEKİ İŞÇİ KIYIMI

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020'yi yeni işçi kıyımları ile karşılamıştı.

Yönetim, yeni yıla girerken yaklaşık 422 işçiyi çıkardı.

İBB'nin iştiraklerinden yüzlerce işçi CHP'li belediye yönetimi tarafından kış ortasında kapının önüne koyuldu.

İSPER'de 200, Spor İstanbul'da 1, İSTON'da 200 ve İSBAK'ta ise aralarında 22 yıllık çalışanların bile olduğu 21 işçinin sözleşmesi yenilenmedi.

Alınan bilgilere göre İBB yönetimi, İSTON'da sözleşmesi dolan personelle masaya oturmadı. Sözleşmesi yenilenmeyen işçiler 2020'ye işsiz girerken, aynı durum İSBAK'ta da yaşandı. İSPER'de görevli temizlik çalışanları ise Boğaziçi A.Ş'ye devredilirken her yıl otomatik olarak yenilenen sözleşmeler bu yıl yenilenmedi.

Spor İstanbul'da ise sözleşme süresi 31 Aralık'ta biten bir işçinin sözleşme süresi uzatılmadı ve iş fesih sözleşmesi imzalatıldı. CHP'li belediye yönetiminin yoksulluğa terk ettiği işçi sayısı 6 bin 253'e ulaştı.

 

Yeni Yorum