07 Aralık Çarşamba 2022

İnsan kaçakçılarının reklamını yaptılar! İran sınırındaki Afgan videoları yine kurgu çıktı…

İnsan kaçakçılarının reklamını yaptılar! İran sınırındaki Afgan videoları yine kurgu çıktı…

Türkiye'nin İran sınırında duvara merdiven dayayıp Türkiye'ye geçen Afgan videolarının, insan kaçakçılarının reklam filmi olduğu ve geçen yıl çekildiği ortaya çıktı.

 

Türkiye’de yabancı düşmanlığı yaparak ırkçı provokasyonlara zemin hazırlayan odaklar tarafından sosyal medyada yayılan videolar ‘kurgu’ çıkmaya devam ediyor. Türkiye’nin İran sınırı olduğu iddia edilen bölgede yüzlerce Afgan’ın merdiven dayadıkları sınır duvarı üzerinden Türkiye’ye geçiş yaptıkları görüntüler Türkiye’yi dehşete düşürmüştü.

 

Görüntülerde, “Türkiye sınırlarının korunmasız olduğu, isteyenin merdiven dayayıp duvardan atlayarak Türkiye’ye geçebileceği” gösteriliyordu.

 

İNSAN KAÇAKÇILARININ REKLAM FİLMİ ÇIKTI

 

Oysa işin altından yine bir ‘ajans faaliyeti’ çıktı. Söz konusu görüntülerin bir yıl önce çekildiği ve kesilen görüntülerin altında insan kaçakçılarının telefon bilgilerinin yer aldığı anlaşıldı.

 

Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenleri dolandıran insan kaçakçıları, çektikleri kurgu videolar ile masum insanları dolandırıyor ve çoğu zaman zor iklim şartlarında ölüme terk ediyor.

ÖLÜME TERK EDİYORLAR

 

İnsan kaçakçıları, kurdukları YouTube kanalları üzerinden ‘işlerini kaliteli ve kusursuz yaptıkları’ algısı oluşturan videolarla Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere bölgeden pek çok insanı dolandırıyor.

 

Paralarını aldıkları insanları İran sınırları içinde bırakan insan kaçakçıları, “Türkiye sınırının çok yakında olduğunu, güvenlik için yürümeleri gerektiğini” söyleyerek düzensiz göçmenleri ölüme terk ediyor. Her yıl bahar aylarının gelmesiyle birlikte Van’ın İran sınırına yakın bölgelerde yüzlerce Afganistan ve Pakistan vatandaşının cesedi bulunuyor.

YOUTUBE KANALLARINDA REKLAM YAPMIŞLAR

 

Kurdukları YouTube kanallarında işlerini kusursuz ve konforlu yaptıkları algısı oluşturmak için reklam videoları yayınlayan insan kaçakçılarının videoları profesyonel bir ekip tarafından çekiliyor. YouTube platformunu ustalıkla kullanan insan kaçakçılarının videolarda oynattığı sözde mültecilerin ise çoğunun kendi adamları olduğu anlaşılıyor.

 

AJANS DESTEĞİ

 

Türkiye’de dolaşıma sokulan pek çok düzensiz göçmen videosunun sahte ya da kurgu çıktığı kanıtlanmıştı. Söz konusu insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alınan videoların profesyonel bir ekip tarafından hazırlandığı ilk bakışta belli oluyor.

İnsan kaçakçılarının YouTube kanallarında yer alan videoların kanallara yüklendiği ve yayınlanacakları tarihin de ayarlandığı görülüyor.

TÜRKİYE’DEKİ HABERLERDE GEÇEN SENEKİ VİDEOLARI KULLANDILAR

 

Geçtiğimiz günlerde bazı medya organlarının ve siyasilerin ‘sınırlarımız güvensiz’ başlıklarıyla yayınladıkları videoların ise insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alındığı ve yeni kaydedildiğini iddia ettikleri görüntülerin geçen yıllara ait olduğu ortaya çıktı.

 

İnsan kaçakçılarının Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen insanları kandırmak için çektiği videolardan telefon numarasını keserek paylaşan Aykırı haber sitesi daha önce de göçmenlerle ilgili yaptığı pek çok haberi düzeltmek zorunda kalmıştı.

Aykırı’nın Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak’ın ‘devamına ulaştım’ dediği görüntülerin, insan kaçakçılarının YouTube kanalından alındığı, montajlandığı ve deşifre olduğunda ise ‘devamına ulaştım, reklam için çekiyorlarmış” diyerek kendisini aklamaya çalıştığı net anlaşılıyor.

Yeni Yorum