22 Şubat Perşembe 2024

'İstanbul'da 20 kişi koronadan öldü' iddiası İBB hatası çıktı!

'İstanbul'da 20 kişi koronadan öldü' iddiası İBB hatası çıktı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba dün sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak İstanbul'da 20 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Ağbaba, açıklamasını İBB'nin e-Devlet'te bulunan 'Vefat Bilgisi Sorgulama' uygulamasına dayandırdı. İBB'den bugün yapılan bir açıklamayla bu bilgilerin girişinde hata yapıldığı belirtildi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısını 16 olarak açıklamıştı.

 

Fakat e-Devlet üzerinden girilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin vefat sorgulama sisteminde, koronavirüs nedeniyle sadece İstanbul'da Kovid-19 nedeniyle 20 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde bilgilerin girildiği görüldü.

 

CHP KOLLARI SIVADI ANCAK HEVESİ BOŞA ÇIKTI

 

Durum karşısında hükümeti karalamak için kolları sıvayan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da koronavirüs nedeniyle İstanbul'da 20 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, ''Koronavirüs nedeniyle İstanbul'da 20 kişi hayatını kaybetti.Bu isimler e-devlette var. Virüs yüzünden 1 ilde 1 günde 20 kişi ölüyor; ama '81 ilde toplam 16 kişi öldü' deniliyor. Bu bir skandaldır!! Bu saatten sonra kime nasıl inanacağız?'' ifadelerini kullandı. Ancak tüm bunlara İBB'den gelen bir açıklama aydınlık getirdi.

 

İBB ÖLÜM HAYITLARINDA SEHVEN HATA YAPTI

 

İstanbul’da 20 kişinin Koronavirüsten öldüğü halde gizlendiği iddiasını İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç’a soran gazeteci İsmail Saymaz, "Dr. Koç, ölüm kayıtlarında sehven bir hata yapıldığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin doğru olduğunu ifade etti." dedi.

 

 

Yeni Yorum