25 Nisan Perşembe 2024

İzmir'de arama kurtarma çalışmaları sona erdi! 'TOKİ 1 ay içinde yeni konut inşasına başlayacak'

İzmir'de arama kurtarma çalışmaları sona erdi! 'TOKİ 1 ay içinde yeni konut inşasına başlayacak'

İzmir'de 6.6'lık depremin ardından arama çalışmaları sona erdi. Bakan Kurum, TOKİ'nin 1 ay içinde konutların inşasına başlayacağını ve 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğini duyurdu.

 

İzmir'de meydana gelen depremin ardından yıkılan Rıza Bey Apartmanı'ndaki çalışmanın da bitmesiyle birlikte, depremde yıkılan tüm binalardaki arama kurtarma faaliyetleri sona erdi.

 

İHA'da yer alan haber göre, Merkez üssü Seferihisar açıkları olan 6,6 şiddetindeki depremde yıkılan 17 binanın tümündeki arama kurtarma faaliyetleri sona erdi. Gece saatlerinde Rıza Bey Apartmanı dışındaki tüm yıkılan binalarda faaliyetlerin sona erdiği öğrenilmiş, Rıza Bey Apartmanı'ndaki çalışmalarda da sona geldiği belirtilmişti. Rıza Bey Apartmanı'ndaki arama kurtarma çalışmalarının sona ermesi ile birlikte 17 binanın tümünde faaliyetler bitmiş oldu.

 

ENKAZ KALDIRMA İŞLEMLERİ BAŞLADI

 

Öte yandan arama kurtarma faaliyetlerinin sona ermesi ile birlikte Rıza Bey Apartmanı'nda kepçeler ile enkaz kaldırma çalışmaları başlatıldı. Rıza Bey Apartmanı'nda AFAD, JAK, UMKE, STK'lar ve belediye ekipleriyle yürütülen çalışmaların ardından depremde yıkıla binaların tümündeki arama kurtarma faaliyetleri sonlanmış oldu.

 

AFAD  DUYURDU

 

AFAD Başkanı Güllüoğlu, 6.6 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir'de arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

 

BAKAN KURUM AFAD'TA

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.  Kurum: "Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

 

Bakan Kurum'dan önemli açıklamalar;

"Kentsel dönüşüm, ülkemiz için terörle mücadele kadar önemlidir."

 

"17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek."

"Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım."

 

TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz."

Yeni Yorum