20 Mayıs Pazartesi 2024

IKEA: Mültecilerin Hikayesini Değiştirmeye Yardımcı Olmak İstiyoruz

IKEA: Mültecilerin Hikayesini Değiştirmeye Yardımcı Olmak İstiyoruz

Mültecilerin sadece hükümetlerin değil sivil toplumun da ilgilenmesi gereken bir konu olduğunu düşünen İsveç merkezli mobilya markası IKEA, mültecilerin iş gücüne entegrasyonu için milyar kron değerinde yatırım yapacağını duyurdu:

 

Mültecilere yardımın özel sektör ve sivil toplum tarafından da ele alınması gerektiğini savunan IKEA, sığınmacıların iş gücü piyasasına girebilmesi için 1 milyar İsveç Kronu (yaklaşık 631 bin lira) harcama yapma sözü verdi.

 

IKEA yatırım planını Cenevre'de düzenlenen Birinci Küresel Mülteci Forumu'nda açıkladı ve aynı zamanda olabildiğince fazla sayıda mültecinin iş hayatına atılmasına yardımcı olma sözü verdi.

Beş yıl fon sağlanacak

Sputnik'in haberine göre Dagens Industri gazetesine konuşan IKEA Vakfı İcra Kurulu Başkanı Per Heggenes, kararlarını şu açıklamayla duyurdu: 

 

"Bu sadece hükümetlerin meselesi değil. Özel sektör ve sivil toplum da mültecilerin entegrasyonuna, iş bulmalarına ve yaşadıkları topluluğa pozitif katkıda bulunmalarına yardımcı olmalı."

 

"Toplumun bir parçası olmalılar"

 

Heggenes, söz konusu paranın beş yıl boyunca çeşitli programlara fon sağlamak için kullanılacağını ve böylece mültecilerin kendi kendilerini idare edebilecek duruma gelmesini sağlayacaklarını belirtti.

 

İş insanı "Mültecilerin hikâyesini değiştirmeye yardımcı olmak istiyoruz. Genelde sorunlara odaklanılır ama biz onların çok çalışkan insanlar olduğunu biliyoruz ve toplumun bir parçası olmaları için yardım etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

30 ülkede 2500 mülteciye iş

 

Somut olarak bu proje IKEA'nın 30 ülkede bulunan mağazaları 2 bin 500 mülteciye iş sağlayacak, ayrıca dil eğitimi de verecek. Proje sonunda mülteciler IKEA'da veya diğer firmalarda kalıcı olarak iş bulma şansına sahip olacak.

10 mülteciden biri istihdam ediliyor

'Milyar kronluk' projesine ek olarak IKEA Vakfı, yaklaşık 10 yıldır mültecileri ilgilendiren girişimlere destek veriyor.

 

Yapılan son bir araştırma, İsveç'in göçmen krizi zirvesinde ülkeye kabul ettiği 163 bin mülteci arasında, her 10 kişiden yalnızca birinin istihdam edildiğini ortaya koydu.

Yeni Yorum