04 Aralık Pazartesi 2023

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da fena gaza geldi: “İktidara gelirsek Demirtaş’ı serbest bırakacağız”

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da fena gaza geldi: “İktidara gelirsek Demirtaş’ı serbest bırakacağız”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da katıldığı bir programda iktidara geldiklerinde Selahattin Demirtaş ile Osman Kavala'yı serbest bırakma sözü verdi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’daki programları dahilinde dün akşam saatlerinde gençlerle bir araya geldi.

 

Bir otelde düzenlenen buluşmada dikkat çeken açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de hep beraber huzur içerisinde yaşayacağız” dedi.

 

Kılıçdaroğlu daha sonra ise gençlerden not aldığı bazı sorulara yanıt verdi.

 

“İKTİDARA GELİRSEK DEMİRTAŞ VE KAVALA’YI SERBEST BIRAKACAĞIZ”

 

“İktidara geldiğinizde Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacak mısınız” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, Demirtaş’ın hiçbir suçu olmadığını, hiçbir günahı olmadığını; Demirtaş, Osman Kavala gibi birçok mahkumu serbest bırakacaklarını söyledi.

 

“HİÇBİR GÜNAHLARI YOK”

 

2016 yılında bir anayasa değişikliği geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Diyelim ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığını kaldıracağız. Getirirler Meclis’e, Meclis’te yarıdan fazlası el kaldırsa otomatikman dokunulmazlık kalkar. Dolayısıyla Selahattin Bey’in içeride tutulmasının temel nedeni şu, hiçbir suçu yok. Hiçbir günahı yok. Zaten yargı da bunu kabul etti. 

 

‘Cumhurbaşkanı adayı bile olabilirsiniz’ dedi. ‘Ben seni başkan yaptırmayacağım’ dedi. Madem öyle söyledin. Ben de seni içeride tuttururum dedi. Selahattin Demirtaş’ı da, Osman Kavala’yı da, askeri öğrencileri de, gazetecileri de ne kadar haksızlığa uğramış onlara göre düşünce mahkumları varsa, tamamını serbest bırakacağız. Selahattin Demirtaş ile en fazla görüşen milletvekilleri de CHP’li vekillerdir. Onu da bilmenizi isterim.” diye konuştu.

 

“SURİYELİLERİ ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ”

 

Suriye ile ilişkilerimizi kesinlikle düzelteceğiz. Türkiye’de yaklaşık 6 milyon 300 bin civarında Suriyeli kardeşimiz var. Kendi özgür iradeleriyle ülkelerine göndereceğiz. Ülkelerine gidecekler. Bunun alt yapısını oluşturduk. En son Gara operasyonuna karşı çıktık. Ama ülkemize karşı da bir tehdit varsa buna da karşı çıkacağız. Benim de, partimizin de düşüncesi bu.”

 

“DİYARBAKIR’A GELMEMENİN BEDELİNİ ÖDEDİK”

 

“12 yıldır Diyarbakır’a gelmediniz?” sorusunu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 

“Aslında birkaç sefer Diyarbakır’a gelmiştim. Ama demek ki o zaman ortam çok müsait değildi. Benim açımdan müsait değildi. Belki Diyarbakırlılar açısından müsait değildi. Bir dönem biz göğsümüze CHP rozetini takıp değil Diyarbakır’a, Sivas’ın bu tarafına bile geçemiyorduk. Son 10 yılda değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Diyarbakır’a gelmedik ve gelmemenin de bedelini ödedik. Bir milletvekilimiz bile yok. Kabahat bizim.

 

“HDP’NİN KAPATILMASINA KARŞIYIZ”

 

Nur arkadaşımız, ‘6 parti var. HDP’yi neden çağırmadınız?’ dedi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması içinde HDP yoktu. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin çalışması yaklaşık 3-4 aydır devam ediyor. 6 partinin genel başkan yardımcıları vardı, HDP yoktu. HDP’nin katkı vermediği, çalışmasında bulunmadığı bir masaya HDP’yi nasıl çağıralım. HDP diyecek ki, ben hiç bakmadım, görmedim. HDP şimdi üçüncü ittifakı kuruyor. Üçüncü ittifakı kurmasını isteriz. İki ayrı toplantı yaptılar. Biz HDP ile bütün siyasi partilerle görüşen tek partiyiz. HDP ile de görüşürüz. HDP’nin kapatılmasına, kayyum atanmasına karşıyız. Seçimle gelen seçimle gider dedik.”

Yeni Yorum