13 Nisan Cumartesi 2024

Kılıçdaroğlu’nun avukatına ‘FETÖ’den 40 yıla kadar hapis istemi

Kılıçdaroğlu’nun avukatına ‘FETÖ’den 40 yıla kadar hapis istemi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım’, ‘kamu görevlisine alenen hakaret’, ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçlarından 11 yıl 11 aydan 40 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘müşteki’ olarak yer aldı.

 

İddianamede, şüpheli Celal Çelik’in 2011 yılında hakimlikten istifa ettiği, "FETÖ/PDY ile irtibatları" gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan YARSAV Derneği’ne HSYK üyeleri seçim süreci döneminde 17 bin TL bağışta bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

 

Şüpheli Celal Çelik’in, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü" ile bağlantılı olduğu öne sürülen kişilerle tespit edilen telefon irtibatlarına da yer verilen iddianamede, OHAL kapsamında çıkarılan 672 Sayılı KHK kapsamında kamu görevinden çıkarılan YARSAV eski başkanı Murat Arslan’a ait telefon hattı ile 417 kez irtibatının bulunduğu da ifade edildi.

 

'Erdoğan'a sosyal medyadan hakaret'

 

İddianemede, Celal Çelik’in Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımlarla o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği de belirtildi.

İddianame kabul edilirse, Çelik İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Yeni Yorum