02 Aralık Cumartesi 2023

“Kürtçe tiyatro oyunun engellendi” yalanı

“Kürtçe tiyatro oyunun engellendi” yalanı

Mardin Valiliği, "Kürtçe tiyatro oyunun engellendiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan "Mardin Valiliğinden Kürtçe tiyatro oyununa engel" başlığı ile çıkan asılsız ve maksatlı haberler ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

 

Mardin Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle;

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Mardin Valiliğinden Kürtçe Tiyatro Oyununa Engel” başlığı ile çıkan asılsız ve maksatlı haberler ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

18.11.2021 tarihinde Valiliğimize “Tartuffe” tiyatro gösterisi düzenlenmesi için izin talebinde bulunulmuştur. Yapılan başvurunun içeriğinde tiyatronun Kürtçe oynatılması ile ilgili herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

 

Valiliğimizce de 03.12.2021 ile 17.12.2021 tarihleri arasında kapalı yerlerde toplu gösterilerin ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanmasından dolayı ilgili etkinliğe izin verilmemiştir.

 

Sanatsal ve kültürel etkinliklerin şehrimiz ve hemşerilerimiz içinde önemli olduğu, buradaki amacın bu etkinliklerin engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı, fakat tüm dünyada ve ülkemizde istemeyerek de olsa pandemi sebebiyle bu tür toplu etkinliklere halkın sağlığı gözetilerek bir takım kısıtlama tedbirleri alınmak zorunda kalınmıştır.

 

17.12.2021 tarihinde yasaklama kararının sona ermesi ile birlikte tekrar müracaat edilmesi durumunda değerlendirilecektir.

Yeni Yorum