01 Temmuz Cuma 2022

Makarios artıkları DEAŞ gibi! Rum papazlar silah taliminde

Makarios artıkları DEAŞ gibi! Rum papazlar silah taliminde

Teröristlere benzetildiler! Rum papazlardan DEAŞ'lılar gibi atış talimi. Rum Kesimi'nde bir grup papaz, askerlerle birlikte atış eğitimi yaptı. EOKA günlerini hatırlatan görüntüler tepki topladı.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde papazlar atış talimi yaptı. Rum din adamlarının bu eylemi, sosyal medya ve basında tepkilere yol açtı. Tepkileri dindirmek için açıklama yapan kilise "savaşı kutsamıyoruz" dedi. Olay Rum basınında geniş yer bulurken sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi, papazların silahlı görüntüleri eleştirildi.

 

Bu etkinliğin, İsa Peygamber'in öğrettiği sevgi anlayışıyla bağdaşmadığı vurgulandı. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise görüntülerin Taliban'ı anımsattığını söyledi. Tepkiler üzerine kilise açıklama yaptı. "Kilise savaşı kutsamıyor" denildi.

 

KİLİSE SAVUNDU

 

Papazların atış talimini Protaras beldesinde yer alan ve yenilenen atış poligonunda yaptığı söylendi. Psikoposluğun bu şekilde orduya destek olduğu ifade edildi. "Ne Papaz cübbeleri isyan etti ne de savaş ilan ettik. Ama mutlu olduk" sözleriyle atış talimi savunuldu.

 

TMT İŞTE BUNLARLA SAVAŞTI

 

Kıbrıs'ta Türk varlığını yok etmeyi ve Ada'yı Yunanistan'a bağlamayı hedefleyen terör örgütü EOKA, 7 Mart 1953'te Başpsikopos Makarios'un okuttuğu yeminle kuruldu. Kilise de örgütün en büyük destekçisiydi. 1 Nisan 1955'te ilk sabotaj eylemini gerçekleştiren EOKA, daha sonra sistematik olarak Türkler'e suikast, baskı, yıldırma ve göçe zorlama politikaları uygulamaya başladı. 1960'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulması ve Makarios'un Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından EOKA çeteleri devletin kilit notlarına yerleştirildi. Makarios ve kilise desteği ile başlayan ENOSİS hayali devlet politikası haline dönüştü. Halk TV sunucusu Ayşenur Arslan'ın "illegal, suikast örgütü" diye tanımladığı Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) işte bu süreçte kuruldu. Verdiği mücadeleyle Kıbrıs'ın bir Yunan adası olmasının önüne geçti.

Yeni Yorum