24 Temmuz Çarşamba 2024

Narkotik’ten Kolombiya açıklaması: Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder

Narkotik’ten Kolombiya açıklaması: Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamasında Kolombiya'nın Buenaventura Limanı'nda Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili Kolombiya narkotik birimi ile sıkı iş birliğimiz devam etmektedi. Ancak Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebimiz henüz cevaplanmamıştır" denildi.

 

Açıklamada "Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder. Ülkemizde adli soruşturmalar Cumhuriyet savcılarımız tarafından yürütülmektedi. Yürütülen adli soruşturmalardaki içerik ve iddiaların kamu davası açıklamdan yetkisiz kişilerle paylaşılması ve elde edilen bilgilerin açıklamasın "masumiyetin korunması" ve "soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmemesi" ilkelerine aykırıdır." ifadelerine yer verildi.

 

"Bu gerçekliğe rağmen aksini ima etmek, uyuşturucu mücadelesinde hayatını çekinmeden feda etmeye hazır olan ve son yıllarda yaptığı operasyonlarla ulusal ve uluslararası kamuoyu tarafaından takdirle karşılanan birimlerimize ve teşkilatlarımıza bühtandır, iftiradır."

Yeni Yorum