25 Nisan Perşembe 2024

PKK Atatürk'ü hazmedemedi

PKK Atatürk'ü hazmedemedi

2 hafta önce çıkan ve hem İsviçre’de hem de Türkiye’de baskıya giren, “Halkın Atatürk'ü” kitabının tanıtımı terör örgütü PKK tarafından sabote edildi.

 

İsviçre’de sanat kitapları yayıncısı Edition Patrick Frey, Zürih’in en yoğun ve işlek caddesinde iki sanatçıya, reklam panosunda yeni kitaplarının yağlı boya resimlerini yaptırarak tanıtım yapmasıyla biliniyor. Patrick Frey’in yeni baskıya çıkardığı “Halkın Atatürk'ü" kitabının tanıtımı da aynı şekilde İsviçre sokaklarında çeşitli sanatçıların duvar boyamasıyla yapılmaya başlandı. Ancak PKK, Atatürk kitabının tanıtımı sabote etti.

 

HAKARETLER EDİP, KARALADILAR

 

İsviçre’de fotoğrafçılık eğitimi aldığı sırada, bitirme tezi için başladığı projenin arşivi 11 bin fotoğrafa ulaşmasıyla, “Halkın Atatürk’ü” fotoğraf kitabını çıkarmaya karar veren Mine Dal, hem İsviçre’de hem de Türkiye’de yayımlanacak kitap tanıtımına yapılan PKK saldırısını anlattı.

 

İsviçre’nin çeşitli sokaklarında sanatçıların duvarlara Atatürk resimleri çizmesiyle başlatılan kitap tanıtımının çok güzel gittiğini ancak dün tramvayla önünden geçerken, tanıtım resminin PKK sloganları, PKK bayrakları ve Atatürk’e hakaretler ile kaplanıp, karalandığını gören Mine Dal, çok tedirgin olduğunu ifade etti.

Derhal yayıncıya haber verdiğini söyleyen Dal, bunun üzerine Atatürk’e yapılan çirkin saldırının sildirildiğini belirtti.

 

Yaşanan bu kötü olayın en fazla 3 günlük olabileceğini ifade eden Mine Dal, “Dün önünden geçerken gözlerime inanamadım! Panonun üzerine PKK, YPG yazılmış, Kürt bayrağı boyanmış ve 'Everbody’s' in üstü çizilip‚ 'Hurensohn' yazılmış. Türkçesi o...çocuğu. Atatürk’ün altı çizilmiş. Ortadaki İngilizce yazı malum…” diye aktardı.

 

Yaşanan olay üzerine, yayınevinin bu çirkin sabotajı ortadan kaldırmak için panonun üzerini hemen sildirdiğini ifade eden Dal, kitabın İsviçre’de 2 Kasım’dan itibaren "Everbody’s Atatürk" adıyla medyada tanıtılacağını belirtti. Dal, Covid-19 nedeniyle “BookLaunch”ın da iptal edildiğini ve tanıtımın yalnızca online olarak yapılacağını ekledi.

 

Yaşanan bu çirkin saldırıdan çok tedirgin olduğunu, çünkü kendi adının çok net göründüğünü ifade eden Mine Dal “Önümüzdeki günlerde neler olacağını bekleyip göreceğiz” dedi.

 

İşte Atatürk fotoğraflarına PKK’nın çirkin saldırısı:

Kaynak: Oda Tv

Yeni Yorum