15 Haziran Cumartesi 2024

PKK’nın ajansına röportaj, DHKP-C’ye taziye! TBB’nin yeni başkanı Erinç Sağkan’dan inciler…

PKK’nın ajansına röportaj, DHKP-C’ye taziye! TBB’nin yeni başkanı Erinç Sağkan’dan inciler…

Türkiye Barolar Birliği seçimleri sonucunda Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, TBB'nin yeni başkanı oldu. Sağkan'ın Ankara Baro Başkanlığı döneminde yaptığı bazı açıklamalar ise yeniden gündemde...

 

Türkiye Barolar Birliği’nin Ankara’daki binasında yapılan 36’ıncı Olağan Genel Kurul’da seçim heyecanı yaşandı. Mevcut Başkan Metin Feyzioğlu ve Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın aday olduğu seçimde 348 delege oy kullanıldı.

 

SAĞKAN 181 OY ALARAK SEÇİLDİ

 

Saat 10.00’da başlayan oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi. Oyların sayılmasının ardından TTB’nin yeni başkanı belli oldu. Buna göre, 181 oy alan Erinç Sağkan Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı seçildi. Feyzioğlu ise 156 oy aldı.

PKK AJANSINA RÖPORTAJ VERDİ

 

Türk demek yerine Türkiye Vatandaşı ifadesini kullandığı özel röportajda, PKK’nın resmi ajansı Mezopotamya’nın sorularını cevaplayan Sağkan, hükümete ve eski başkan Feyzioğlu’na ağır eleştiriler yöneltmişti.

DHKP-C’Lİ TERÖRİSTİN ÖLÜMÜNE ÜZÜLDÜ

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın hutbede okuduğu Kur’an esaslarını hala “karanlık, ayrımcı ve ötekileştirici zihniyet” olarak nitelendiren TBB’nin yeni başkanı Erinç Sağkan; DHKP-C terör örgütü üyesi Helin Bölek’in ölümüne üzüldüğünü de açıklamıştı.

 

Helin Bölek’in ölüm orucu olarak kullandığı evin, İstanbul/Armutlu mahallesinde ‘Direniş Evi’ olarak adlandırılıyor. DHKP/C terör örgütünün talimatları doğrultusunda örgüt üyeleri söz konusu eve getiriliyor. Helin Bölek, ölüm orucu eyleminin 288. gününde (3 Mart 2020) hayatını kaybetti.

 

ERİNÇ SAĞKAN KİMDİR

 

Erinç Sağkan 24 Nisan 1978 yılında dünyaya geldi. Aslen Gümüşhane ilinin Şiran ilçesinden olan Erinç Sağkan ilk ve orta öğreniminden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

 

Ankara Barosu’nun çeşitli kurul ve merkezlerinde çalıştıktan sonra; 2010-2012 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeliği , 2014-2016 yılları arasında Ankara Barosu Genel Sekreterliği, 2016 yılından itibaren ise Ankara Barosu Başkan Yardımcılığı yaptı.

 

Daha sonra Ankara Baro başkanlığına aday olan Erinç Sağkan, rakiplerine oranla en yüksek oyu alarak başkan seçildi. Seçimlere, Demokratik Sol Avukatlar grubu adayı olarak giren Erinç Sağkan 7 bin 227 oy ile baronun yeni başkanı seçilmişti. Rakipleri ise; Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar grubu adayı Gençer Özdemir 2 bin 283 oy, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubu adayı Murat Kemal Gürbüz de bin 256 oy almıştı.

Yeni Yorum