01 Ekim Pazar 2023

Reytingi düşen haber siteleri ‘Afgan akını’ yalanına sarılıyor

Reytingi düşen haber siteleri ‘Afgan akını’ yalanına sarılıyor

Türkiye'nin İran sınırından geçiş yaptığı iddia edilen kalabalık Afgan gruplara ait videoların insan kaçakçılarının reklam filmi olduğu ortaya çıkmıştı. Buna rağmen, sosyal medyada etkileşim almak için yalan haber paylaşımları devam ediyor.

 

Sosyal medyada etkileşim peşinde koşan ve elde ettikleri etkileşim istatistikleri ile reklam alma derdinde olan haber sitesi görünümlü sosyal medya kullanıcılarının ‘yalan haberciliği’ devam ediyor.

Türkiye’de reytingi yüksek olan Suriyeliler ve Afganlar konusunda neredeyse her gün yalan haber üretip paylaşan sosyal medya hesaplarının birinde yayınlanan bir video kısa süre içinde diğerlerinde de yayılıyor.

Özellikle son dönemde Türkiye’nin İran sınırından ülkeye kalabalık gruplar halinde giriş yaptığı gösterilen Afganlarla ilgili paylaşılan videolar tamamen sahte!

 

İNSAN KAÇAKÇILARININ REKLAM FİLMİ

 

Söz konusu görüntülerle Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenleri dolandıran insan kaçakçıları, çektikleri kurgu videolar ile masum insanları dolandırıyor ve çoğu zaman zor iklim şartlarında ölüme terk ediyor.

İnsan kaçakçıları, kurdukları YouTube kanalları üzerinden ‘işlerini kaliteli ve kusursuz yaptıkları’ algısı oluşturan videolarla Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere bölgeden pek çok insanı dolandırıyor.

 

Paralarını aldıkları insanları İran sınırları içinde bırakan insan kaçakçıları, “Türkiye sınırının çok yakında olduğunu, güvenlik için yürümeleri gerektiğini” söyleyerek düzensiz göçmenleri ölüme terk ediyor. Her yıl bahar aylarının gelmesiyle birlikte Van’ın İran sınırına yakın bölgelerde yüzlerce Afganistan ve Pakistan vatandaşının cesedi bulunuyor.

 

YOUTUBE KANALLARINDA REKLAM YAPMIŞLAR

 

Kurdukları YouTube kanallarında işlerini kusursuz ve konforlu yaptıkları algısı oluşturmak için reklam videoları yayınlayan insan kaçakçılarının videoları profesyonel bir ekip tarafından çekiliyor. YouTube platformunu ustalıkla kullanan insan kaçakçılarının videolarda oynattığı sözde mültecilerin ise çoğunun kendi adamları olduğu anlaşılıyor.

 

VİDEOLAR YILLAR ÖNCESİNE AİT

 

Geçtiğimiz günlerde bazı medya organlarının ve siyasilerin ‘sınırlarımız güvensiz’ başlıklarıyla yayınladıkları videoların ise insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alındığı ve yeni kaydedildiğini iddia ettikleri görüntülerin geçen yıllara ait olduğu ortaya çıktı.

İnsan kaçakçılarının Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen insanları kandırmak için çektiği videolardan telefon numarasını keserek paylaşan Aykırı haber sitesi daha önce de göçmenlerle ilgili yaptığı pek çok haberi düzeltmek zorunda kalmıştı.

Yeni Yorum