28 Şubat Çarşamba 2024

Rize’de akıl almaz cinayet! Çay toplamaya gelen sığınmacılara kurşun yağdırdı… Afgan çay işçisini vuran zanlı Zafer Partili çıktı

Rize’de akıl almaz cinayet! Çay toplamaya gelen sığınmacılara kurşun yağdırdı… Afgan çay işçisini vuran zanlı Zafer Partili çıktı

Rize’de, Zafer Partili Gökmen Topal isimli vatandaş çay toplamaya gelen sığınmacılara kurşun yağdırdı.

 

Rize’de çay toplamak için gelen sığınmacılara kurşun yağdıran Gökmen Topal, 3 kişiyi vurdu. Afganistan uyruklu 1 kişi hayatını kaybederken 2 kişi yaralandı. Topal’ın sosyal medyada izlediği sığınmacı videolarından etkilendiği ve kullandığı alkolün etkisiyle husumeti dahi olmadığı sığınmacıları vurduğunu itiraf etti. 

 

Topal’ın daha önce de Suriyeli ve Afganlıların yaşadığı yere giderek havaya ateş açarak korkutmaya çalıştığı ve bu yüzden ifadesi alındığı belirlendi. Topal’ın ayrıca sosyal medya paylaşımlarında ırkçı bir politika güden Zafer Partisi'nin destekçisi olduğu ortaya çıktı.

 

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Elmalık köyünde meydana gelen olayda Gökmen Topal belinden çıkardığı tabanca ile 2’si çay toplamak için Rize’de bulunan Afganistan uyruklu olmak üzere 3 kişi kurşun yağdırdı. 

 

Kurşunların hedefi olan Afganistan uyruklu Şemsettin Muradi hayatını kaybederken, yaralanan Afganistan uyruklu Davut Sezai ve Murat Kurt ise Kaçkar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayın ardından Gökmen Topal jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

 

SIĞINMACILARIN YAŞADIĞI YERDE SİLAHLA ATEŞ AÇMIŞ 

 

Pazar İlçe Jandarma Komutanlığında ifade veren Gökmen Topal, sosyal medya üzerinden yayınlanan videodan etkilenerek Ardeşen’de Suriyeli ve Afganistanlı vatandaşların yaşadığı yere giderek hava ateş açtığını ve bu yüzden ifadesi alındığını aktardı. 

 

HUSUMETİ OLMADIĞI HALDE ÖLDÜRDÜ

 

Gökmen Topal, “Fabrikaya işe gittiğimde çocuklar ile Afganlılar tartıştıklarına şahit oldum. Akşama kadar kafamdan olayı çıkaramadım. Yemek yedim ve birazda alkol aldım. Daha sonra tabancayı belime takarak oğlumu da alarak Elmalık köyüne gittim. Yabancıların kaldığı eve girdim. Evde bulunanlara siz kimsiniz diye sordum? İki kişi biz Özbek Türküyüz dedi.  Bende onlara ‘Özbek’siniz neden Afganlı olarak kendinizi tanıtıyorsunuz’ dedim. Bende Türk olduklarını duyunca rahatladım ve istekleri olup olmadıklarını sordum. O arada içeriye elinde poşet olan biri girdi. Ona da sordum oda bana Afgan’ım dedi. Arkasında arkadaşım Murat Kurt girdi. Bunların burada ne işi var diye sordum. Murat’ta onlar benim işçim dedi. Bende kendi çayını kendin topla dedim sırada Afganlı el kol hareketi yaptı. Bende belimden silahı çıkardım. O sırada Murat silahı yerine koy derken silah patladı ve ayağından vurdum. Alkolün etkisiyle şuurumu kaybettim ve Afganlının peşine düşerek ateş açtım. Ateş açtığım kişiyi daha öncesinden tanımıyorum. Onunla daha öncesinde herhangi bir husumetim yok” şeklinde beyanda bulundu. 

 

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI DİKKAT ÇEKTİ

 

Gökmen Topal’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gözden kaçmadı. 

 

Paylaşımlarda Topal’ın, geçici sığınmacılar karşıtı yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Zafer Partisi ve Genel Başkanı Ümit Özdağ sempatizanı olduğu ortaya çıktı.Yeni Yorum