24 Mayıs Cuma 2024

Rize’deki STK’lardan ortak İkizdere açıklaması: "PKK'nın orman yangınlarına sessiz kalanlar İkizdere'de!"

Rize’deki STK’lardan ortak İkizdere açıklaması: "PKK'nın orman yangınlarına sessiz kalanlar İkizdere'de!"

Rize İyidere’de yapılması planlanan lojistik liman için İkizdere’de başlatılan taş ocağı çalışmaları dışarıdan gelen kişilerin de etkisiyle hükümet karşıtı bir eyleme dönüştü. STK'lar bir araya gelerek söz konusu protestolara karşı ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, PKK'nın ülkenin dört bir yanında çıkardığı yangınlara ses çıkarmayanların Rize'de aktif rol oynadığı vurgulandı.

 

Rize'nin İyidere ilçesinde yapılacak olan Lojistik Merkezi'nin inşasında kullanılmak üzere İkizdere'de taş ocağı kurulması bölgeyi hareketlendirdi.

 

Dev projeye karşı çıkan muhalefet partileri ile sol örgütler çalışmaları durdurmak amacıyla bölgede provokatif eylemler düzenliyor.

 

Ancak, HDP ve CHP'nin başını çektiği bu protesto gösterilerine yerel halktan destek sınırlı kaldı.

 

Son olarak Rize Barosu, Rize Sanayi ve Ticaret Odası, Rize Ticaret Borsası, Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Rize Muhasebeciler Odası, Rize Ziraat Mühendisleri Odası, Rize Kent Konseyi, Rize Kent Konseyi Gönüllüleri Konseyi ve TÜMSİAD Rize Şubesi'nin aralarında bulunduğu STK'lar ortak bir açıklama ile eylemleri eleştirdi.

 

Bölgenin önde gelen STK’ları, İkizdere'de "Gezi Parkı" olayları sırasında hayata geçirilen senaryonun tekrarlanmak istendiği uyarısında bulundu.

 

Açıklamada eylemci grupların dev projelere itiraz eden malum çevreler olduğuna dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı;

 

"Yapılacak işin niteliğini hiç araştırmamış ya da yatırımlar mevzu olduğunda çevreci kesilmiş olan bu grupların amaçlarının doğa, çevre ve insan hakları olmadığını belirtmek isteriz. Zira aynı grupların 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi büyük yatırımların önünü kesmek için benzer bir çaba gösterdikleri hafızalardan silinmemiştir.

Benzer grupların ağacı bahane edip Gezi Parkı olaylarını başlattıkları ve çevreyi günlerce talan etmek sureti ile kalkışma içerisine girdikleri hepimizin malümudur."

 

ORMAN YAKAN PKK'YA SESSİZ KALANLAR RİZE'DE!

 

HDP'li milletvekillerinin bölgeye gelerek, protestolara katılmasının da eleştirildiği ortak açıklamada, "İkizdere halkını kışkırtmak için yöreye gelen HDP'li vekiller ile 64 Baronun taş ocağı ile ilgili yaptığı açıklamayı okuduğumuzda bu çelişkiyi anlamamak izahtan varestedir. PKK tarafından ülkenin dört bir yanında çıkartılan yangınlara bu güne kadar tek ses çıkartmayan HDP'li vekiller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Şırnak gibi Baroların İkizdere ile ilgili alelacele açıklama yapmaları gerçek niyetlerini ortaya koyma bakımından çok anlamlıdır." denildi.

 

Açıklamaya şöyle devam edildi;

 

"Yine PKK'nın siyasi uzantısı aynı parti mensupları ile bir kısım Baroların ABD Başkanı Bıden'ın 1915 olaylarını "Soykırım" olarak nitelendirmesine karşı milli baroların yaptığı ortak açıklamaya imza koymayıp ülkesini değil ABD Başkanının yanında yer alan bu çevrelerin İkizdere ile ilgili yaptığı açıklamaları iyiniyetle bağdaştırmak asla mümkün değildir.

 

Elbetteki doğanın zarar görmesini bizler de istemeyiz. Ancak İlimizin coğrafi yapısı gereği arazilerin engebeli olması nedeni ile büyük yatırımlar için aranan düz araziyi bulmak mümkün değildir. Bu nedenle deniz dolgusu kaçınılmaz olmaktadır. Lojistik merkezle ilgili de en yerinde karar deniz dolgusudur. Deniz dolgusu için de İkizdere İşkencedere'deki taş'ın en uygun taş olduğu bilinen bir gerçektir. Taşın çıkartılması esnasında doğaya verilecek olan tahribatın taş çıkartma işi bittikten sonra giderileceği ve çevrenin eski haline getireceği Devletin en yetkili makamları tarafından taahhüt edilmiştir.

Biz aşağıda imzası bulunan Rize İlinde faaliyet gösteren Meslek Örgütleri olarak çevreye verilecek tahribatın eski hale getirilmesi kaydıyla yatırımlara devam edilmesi yönündeki düşüncemizi kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz."

Yeni Yorum