28 Ocak Cumartesi 2023

Savcılık el koydu: Gelin bildiklerinizi anlatın

Savcılık el koydu: Gelin bildiklerinizi anlatın

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Partili Koray Aydın’ın “Siyasi cinayetler olabilir” iddiası üzerine Ankara Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre henüz iddiaları doğrulayan bir istihbarat yok ancak MİT ve Emniyet’e yazı gönderildi. Kılıçdaroğlu ve Aydın’ın da “bilgi sahibi” veya “ihbarcı” sıfatıyla beyanlarına başvurulabileceği belirtiliyor.

 

Yeni Şafak’ın haberine göre; Ankara Başsavcılığı, “Siyasi cinayetler olabilir” iddialarıyla ilgili re’sen soruşturma başlattı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu fitilini ateşlediği tartışmaya ittifak ortağı İYİ Parti de katılmıştı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da “Siyasi suikastlar yapılacağı konusunda bizim de aldığımız duyumlar var” dedi.

 

İSTİHBARAT’A TALİMAT YAZISI

 

Toplumu da geren iddialar üzerine Ankara Başsavcılığı soruşturma düğmesine baştı. Soruşturmanın bizzat bir başsavcı vekili tarafından yürütülmesi kararlaştırıldı. Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, henüz bu iddiayı doğrulayan istihbari bir bilgi yok. Ancak konunun araştırılması için MİT ve Emniyet İstihbarat’a dün talimat yazısı gönderildi. Talimat yazısında, “Siyasi cinayet işlenebilir” iddialarına ilişkin kendilerine ulaşan herhangi bir istihbarat bulunup bulunmadığı soruldu.

 

İFADELERİ ALINABİLİR

 

İlgili istihbarat kurumlarından gelecek yanıtlar doğrultusunda soruşturmanın derinleştirileceği belirtildi. Bu kapsamda iddia sahipleri başta CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Partili Koray Aydın gibi isimlerin “bilgi sahibi” veya “ihbarcı” sıfatıyla beyanlarına başvurulabileceği, söz konusu iddialar konusunda ellerinde bir delil bulunup bulunmadığının sorulabileceği bildirildi. Ayrıca siyasilerin yanısıra bu tür iddiada bulunduğu tespit edilen diğer kişilerin de beyanlarının alınabileceği ifade edildi.

 

DOĞRU ÇIKARSA NE OLACAK?

 

MİT ve Emniyet İstihbarat’ın yapacağı araştırmalarda iddianın doğru çıkması durumunda, suikast hazırlığında olan kişiler tespit edilecek, bağlantıları araştırılacak.

Yeni Yorum