07 Ekim Cuma 2022

Sezgin Baran Korkmaz'ın yakalandığı operasyondan ayrıntılar… Masaj salonunda yakalandı!

Sezgin Baran Korkmaz'ın yakalandığı operasyondan ayrıntılar… Masaj salonunda yakalandı!

Yurt dışında firari olan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya'da tutuklandığı operasyonla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Korkmaz'ın Viyana kentinde bir masaj salonunda yakalandığı belirtiliyor.

 

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ı, ABD'nin isteği üzerine Güney ve Yukarı Avusturya'nın Gmunden polisi operasyonla yakaladı.

 

Sözcü gazetesinden Ali Gülen'in haberine göre, yakalandığında bir sauna-masaj salonundaydı. İltica talep etmedi. Viyana'da da kara para aklama girişimi iddiaları olduğu için Viyana'ya getirildi.

 

LÜKSEMBURG'DA ŞİRKET, VİYANA'DA VAKIF

 

Viyana, Lüksemburg, Wels üçgeninde dolaşan Sezgin Baran Korkmaz'ın, yaklaşık 7 aydır hangi pasaportla buralarda kalabildiği henüz bilinmiyor. Lüksemburg'da üç ayrı şirketi olan Korkmaz'ın, ayrıca Viyana'da da yatırımlar yapmak istediği, bu amaçla Vakıf – Şirket benzeri bir yapı oluşturmaya çalıştığı, bazı yatırımları için Türk iş insanlarıyla buluştuğu, kara para aklama girişimi olduğu öne sürülüyor.

 

Bir kaç kez Viyana'ya gelen Korkmaz'ın, dinlenmemek için sık sık telefon değiştirmesine rağmen uzun süredir izlendiği ortaya çıktı. Lüksemburg'dan çıkan ve Viyana ile Salzburg arasındaki bölge olan Wels yakınlarına geçen Korkmaz için burada operasyon hazırlığı yapıldı.

 

 İŞTE, OPERASYONUN AVRUPA AYAĞI

 

Operasyon süreci şöyle başladı;

 

1) HUKUKSAL ALTYAPI HAZIRLIĞI: ABD uluslararası yakalama kararı çıkardı ve Avusturya ile arasındaki “ceza davaları ile ekonomik suçlarda adli yardımlaşmaya” ilişkin 1995 tarihli anlaşmayı yeniledi. Anlaşmaya, online ifade alabilme, online karşılıklı bilgi alışverişi, banka suçları ve finansal suçlarla ilgili bilgi değiş – tokuşu bölümleri eklendi. Avusturya hükümeti de Sezgin Baran Korkmaz, Viyana'da mahkemeye çıkmadan önce bunu yayınladı.

 

2) POLİSE, OPERASYON TALİMATI: ABD ile Avusturya, bir yandan “muhtemel bir iade, iade olmazsa online olarak ifade alınması için” bu hazırlıkları yaparken, Wels Kasabası yakınlarındaki Gmunden Polisi'ne operasyon talimatı gitti. Avusturya'nın en güneyindeki ormanlık bölge olan Gmunden ve çevresi polisi, Sezgin Baran Korkmaz'ı yakaladı.

 

3) TESLİM OLMADI: Bazı iddialardaki gibi Korkmaz kendisi teslim olmadı. Hatta kendinden o kadar emindi ki, bir sauna- masaj salonuna girdiğinde polis baskın yaptı.

 

4) “ABD ADINA YAKALADIK” DEDİLER: Sezgin 

Baran Korkmaz'a, ABD'nin uluslararası yakalanma talebi nedeniyle gözaltına alındığı bilgisi verildi, kelepçelendi. Korkmaz'ın hangi pasaportu taşıdığı ya da Lüksemburg, Avusturya, İsviçre oturumu olup olmadığı bilinmiyor. Korkmaz'ın, AB yasaları gereği o anda iltica talep hakkı bulunuyordu. Bunu kullanmadı.

Yeni Yorum