14 Temmuz Pazar 2024

Simpsonlar'ın geleceği "öngördüğü" 14 sıradışı an

Simpsonlar'ın geleceği "öngördüğü" 14 sıradışı an

Matt Groening'in yarattığı ufuklar açan çizgi dizi, yaklaşık 700 bölümlük yayın akışı boyunca pek çok konuyu ele aldı.

 

Dizi, dünya çapında sadık bir hayran kitlesine sahip olduğu gibi, son yıllarda yalnızca tek bir şeyi ima eden tekinsiz manşet örüntüleri sayesinde tuhaf şekilde güncelliğini de koruyor: Simpsonlar geleceği tahmin edebilir.

 

Donald Trump'ın başkanlığına muzipçe atıfta bulunulan 20 yıl önceki bir bölümden, keşfinden 14 yıl önce bahsedilen devrim niteliğindeki bir bilimsel kurama kadar, dizi küresel çaptaki haber olayların sıklıkla aylar, yıllar hatta onlarca yıl ilerisindeydi.

 

Yaratıcıları bazen şovun modern Nostradamus statüsünün doğruluğunu tartışmaya açsa bile Simpsonlar'ın görünürde tahmin edilemez olayları önceden öngörebilme yeteneği genellikle şaşırtıcı nitelikte.

 

İşte Simpsonlar'ın geleceği "öngördüğü" 14 andan oluşan bir seçki...

 

Donald Trump

 

Simpsonlar aslında Donald Trump'ın başkanlığını, 2000'de yayımlanan 11. sezondaki "Bart to the Future" adlı bölümde tahmin etmişti. Gelecekte geçen bölüm, o zamanlar ihtimal dışı görünen bir Trump başkanlığına atıfta bulunuyordu. (Ancak Trump'ın üçüncü parti adayı olarak yaşadığı başarısızlık [ABD'de iki büyük parti dışındaki adaylar bu terimle anılıyor, Trump 2000'de Reform Partisi adayı olmak için yarışmış ama adaylığı kesinleşmeden çekilmişti -ed.n.], bu komik hikaye için muhtemelen ilham kaynağı olmuştu).

 

Lady Gaga

 

2012'de yayımlandığında Simpsonlar hayran kitlesinin büyük bir bölümü tarafından topa tutulan 23. sezondaki "Lisa Goes Gaga" bölümünde, Lady Gaga'nın (kendisi seslendirmişti) kablolara asılı halde bir stadyuma uçtuğu görülmüştü. Pop yıldızı, daha sonra bu gösteriyi 2017'deki Super Bowl devre arası şovunda, tuhaf şekilde benzer bir kıyafetle gerçek hayatta da yapmıştı.

Nobel ödülü kazananı

 

2010'da yayımlanan bir bölümde göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir sahnede Milhouse, Finli ekonomist Bengt R. Holmstrom'un Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanacağına dair bahse girmişti. Nitekim Holmstrom 6 yıl sonra (Oliver Hart'la birlikte) bu ödülü gerçekten de kazanmıştı.

Biden-Harris başkanlığı

 

Dizinin animatörü ve yönetmeni David Silverman kısa süre önce Twitter'da şaka yaparak, Joe Biden ve Kamala Harris'in Demokratik Parti aday listesinde birlikte yer alacağını tahmin ediyor gibi görünen 2019'dan bir kesitte, dizinin "geleceği bir kez daha öngördüğünü" söylemişti. Bölümün sonuna doğru (Batı Yakasının Hikayesi'ndeki "Amerika" şarkısının parodisini yapan Trump karşıtı bir şarkı) Biden ve Harris yan yana tasvir edilmişti. Ne var ki, ortak adaylıkları ve nihayetinde seçimi kazanmaları ancak sonraki yıl gerçekleşecekti.

 

Higgs bozonu

 

1998'deki "The Wizard of Evergreen Terrace" bölümünde Homer, bir mucit olarak kariyer yapmak için Thomas Edison'dan ilham almıştı. Bir noktada Homer, bir karatahtaya Higgs bozonu parçacığının kütlesini aşağı yukarı tahmin eden bir denklem yazmıştı. Uzman Simon Singh, "Bu denklem Higgs bozonunun kütlesini tahmin ediyor" dedi.

 

Eğer denklemi çözerseniz, bir Higgs bozonunun gerçek nano kütlesinden sadece biraz daha büyük bir kütle elde edersiniz. Homer'ın bu tahmini, Higgs bozonunun kütlesi keşfedilmeden 14 yıl önce yapmış olması bir bakıma hayret verici.

Katil eşekarıları

 

4. sezondaki "Marge in Chains" bölümünden bir kesit geçen yıl viral olduğunda, dizinin yazarı Bill Oakley bile Simpsonlar'ın "2020'yi öngördüğünü" kabul etmişti. Söz konusu kesitte, Springfield sakinleri bir plaseboya erişim için birbirleriyle kavga ediyordu. Dizinin hayranları, burada Donald Trump'ın bilimsel dayanağı olmayan Kovid-19 tedavisi iddialarının öngörüldüğünü düşünmüştü. Dahası, sonradan kesitte azılı bir grubun katil arılarla dolu bir konteynırı devirdiği görülüyordu. Seyirciler de bunu geçen yıl yaşanan katil eşekarısı istilasının hayra alamet olmayan bir tahmini olarak yorumlamıştı.

 

At eti skandalı

 

1994'teki "Sweet Seymour Skinner's Baadassss Song" adlı klasik bölümde, yemekhane görevlisi Doris'in (merhum Doris Grau), Springfield İlkokulu'nun yemeklerine "çeşitli at parçaları" koyduğu bir sahne yer alıyordu.

2013'te Birleşik Krallık, dana ürünlerinde at DNA'sı tespit edilmesini içeren bir skandalla sarsıldığında, bu sahne yürek burkan şekilde yeni bir önem kazanacaktı.

 

Beatles mektubu

 

Simpsonlar'ın ilk dönemdeki bölümlerinden birinde Marge, onlarca yıl önce Ringo Starr'a gönderdiği bir hayran mektubuna yanıt almıştı. Bu fikir, 50 yıl önce iletişim kurmaya çalıştığı Beatles üyesi Sör Paul McCartney'den 2013'te mektup alan iki Essexli kadın için gerçeğe dönüşmüştü.

Akıllı saatler

 

İlk ticari akıllı saat 2014'te piyasa sürülmüş olmasına rağmen fikir aslında Simpsonlar'ın 1995'teki "Lisa's Wedding" adlı bölümünde işlenmişti. Bölümde, Lisa'nın müstakbel eşi Hugh (Mandy Patinkin) çok işlevli bir kolsaati kullanırken görülüyordu.

 

Disney-Fox birleşmesi

 

2019'da Disney'in 71,3 milyar dolara (yaklaşık 605 milyar TL) Fox'u satın alması bazı dikkatli Simpsonlar hayranları dışında dünyanın çoğunu şaşırtmıştı. Dizi, 1998'deki bölümünde 20th Century Fox stüdyolarının "Walt Disney Co.'nun bir koludur" şeklinde etiketlendiği bir şakada, Fox-Disney birleşmesini aslında "öngörmüştü".

 

ABD'nin altın olimpiyat madalyası

 

21. sezondaki "Boy Meets Curl" adlı bölümde Homer ve Marge, bir karışık çiftler curling takımına katılarak sonunda Kış Olimpiyatları'na gitmiş ve son dönemdeki Simpsonlar'ın ruhuna uygun şekilde beklenmedik biçimde gelişen olaylarla, İsveç'i yenerek ABD adına olimpiyatlarda altın madalyayı eve götürmüştü. Şaşırtıcı galibiyet aslında 8 yıl sonra Pyongyang'da ABD erkekler curling takımının ülkenin bu sporda olimpiyatlardaki ilk altın madalyasını kazanmasıyla gerçekleşmişti.

Tom Hanks'in yemin töreni konuşması

 

Tom Hanks, Joe Biden'ın başkanlık yemini töreni sırasında ulusa seslendiğinde, Simpsonlar hayranları topluca, 14 yıl önceki Simpsonlar: Sinema Filmi'nde yer alan ve bu anı tahmin etmiş gibi görünen bir sahneye işaret etmişti. Hanks, kameosunda "ABD yönetimi güvenilirliğini kaybetti, bu yüzden benimkinden biraz ödünç aldı" demiş, Twitter kullanıcıları da bunun aktörün yemin töreni sonrasında Biden yönetimi için düzenlenen, birlik mesajının verildiği özel TV programını sunmasıyla tuhaf bir benzerlik taşıdığını öne sürmüştü.

 

ABD Kongre Binası isyanları

 

6 Ocak 2021'de ABD Kongresi'ndeki ölümcül Trump yanlısı ayaklanmalar, dünyayı şoke eden ve Amerikan demokrasisinin temellerini sarsan bir andı. Fakat bazı Simpsonlar hayranları, 1996 tarihli "The Day the Violence Died" bölümünde ABD Kongre Binası'nın basamaklarının öfkeli çizgi film karakterlerinden oluşan bir kalabalık tarafından işgal edildiği bir sahneye işaret ederek, dizinin isyanları aslında "öngördüğünü" ileri sürmüştü.

 

Richard Branson'ın uzaya gidişi

 

Virgin medya kralı Richard Branson, 2021'de uzayın sınırına yolculuk yaptı. Bu da bazı hayranların, 2014'teki "The War of Art" bölümünde dizinin aslında bunu tahmin ettiğini öne sürmelerine neden oldu.

Bölümde, Branson'a epey benzeyen bir kişinin yerçekimsiz bir uzay gemisinde süzüldüğü görülüyordu. Ancak bu, bir kehanetten ziyade basit bir kestirimdi zira bölümün hazırlandığı dönemde Branson'ın gelecekte Virgin Galactic'i piyasaya sürmeyi hedeflediği çoktan duyurulmuştu.

Yeni Yorum