01 Nisan Cumartesi 2023

Soner Yalçın'ın İBB fonlu Oda TV’sinden yalan haberlerle ‘Süleyman Soylu’yu siyasete çekme’ operasyonu

Soner Yalçın'ın İBB fonlu Oda TV’sinden yalan haberlerle ‘Süleyman Soylu’yu siyasete çekme’ operasyonu

Şanlıurfa'da sabah saatlerinde açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'bakanların deprem bölgesi adaylığı' hakkında "Önümüzde deprem, sel varken, bunlarla ilgili çalışırken bırak adaylık düşünmeyi, siyaset zerre kadar zihnimizden geçmiyor" ifadelerini kullanmıştı. Akşam saatlerinde ise Ekrem İmamoğlu tarafından fonlanan operasyon merkezi OdaTV, iki yalan haberle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu siyaset gündemine çekmeye çalıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve danışmanı Murat Ongun'dan her ay büyük miktarlarda para alan ve Ekrem İmamoğlu dışındaki tüm siyasileri hedef alan operasyon merkezi OdaTV, bir süredir sürdürdüğü cinsel içerikli video yayınlarını bırakarak tekrardan siyaset gündemine yaptığı yalan haberlerle geri döndü. Ekrem İmamoğlu’nu parlatmak için Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Meral Akşener’e kadar herkese operasyon çeken Soner Yalçın'ın OdaTV'si, “özel haber” diye sunduğu yalan haberlerine bugün iki tanesini daha ekledi. 

SONER YALÇIN 'KAÇAK' AŞKLARIYLA DA MEŞHUR

Oda TV'nin sahibi Soner Yalçın operasyonel haberciliğinin yanında, İstanbul Levent'teki evine kaçak inşaat yaptırması ve Çeşme'nin Ovacık mahallesinde tarım arazisini hiçe sayıp kaçak malikane yaptıran bir isim. Bunlarla ilgili olarak ikametlerinin bulunduğu CHP'li belediyelerin hiçbir işlem yapmaması ise belediyelerle kurduğu menfaat ilişkilerine dayanıyor. 

Soner Yalçın'ın İstanbul Levent'te kaçak inşaat yaptırdığı evi

Soner Yalçın'ın Çeşme Ovacık mahallesinde tarım arazisine kaçak yaptırdığı malikanesi

SONER YALÇIN'DAN GENÇ MUHABİRE AHLAKSIZ TEKLİF

Bir dönem pohpohlanıp parlatılarak cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmeye çalışılan Ekrem İmamoğlu'nu sorduğu sorularla çaresiz bırakan Ulusal Kanal Muhabiri Ülkühan Doğanbey, İmamoğlu'nun Soner Yalçın'a verdiği talimatla yüksek maaş ve mevki teklifi yapılarak Oda TV'de işe alınmak istenmişti.

Soner Yalçın'ın Doğanbey'e "Biz de o yollardan geçtik, oradan çık" dediği ancak Doğanbey'in bu teklifi reddettiği öğrenildi.

Ülkühan Doğanbey kendisine yapılan teklifi şöyle anlattı:

"Türk milleti adına, Türk milletinden gizlenenleri düzenlediği basın toplantılarında İmamoğlu’na sorduk… Oda TV Yazı İşleri Müdürü Can Özçelik, bu sürecin ardından beni aradı. Takip ettiklerini söyledi ve tebrik etti. Görüşmek istediklerini söyledi. Özçelik, birlikte çalışmak istediklerini, bu teklifin Soner Yalçın’dan geldiğini söyledi. Özçelik ‘Tüm şartlarını söyle, hepsini kabul ederiz, hemen başlarsın. Orada kazandığının çok çok üstünde kazanırsın, en düşük 20 bin ile başlarsın yol ve yemek de veriyoruz’ dedi. Maaşla ikna edemeyeceklerini anlayınca kariyer teklifi yaptı ‘Kalıbına sığmayan bir gazetecisin, televizyonda sosyal medyada seni görüyoruz, orada olduğun yerde sayma, buralardan yükselirsin. Burada daha özgür bir gazetecilik var. Biz ilk teklif vereniz ama başka teklifler de olur sen bir düşün.’ dedi. Özçelik’e ‘Ben Aydınlıkçıyım, para veya kariyer için mücadele etmiyorum, inandığım şey için ve Türkiye için bu mesleği yapıyorum.’ dedim kısaca ve teklifi tereddütsüz reddettim. Can Özçelik’e ‘neden bu ısrarınız’ diye sordum ‘Soner Yalçın çok iyi bir patrondur, seni de çok takdir etmiş, soru sorma tarzını çok beğenmiş’ dedi."

"İkna olmayınca Soner Yalçın bizzat aradı"

Gelen teklifi reddettikten 2 gün sonra Soner Yalçın'ın kendisini bizzat aradığını söyleyen Doğanbey, şu ifadeleri kullandı:

"Yalçın ‘Biz de geçtik o yollardan ama senin kadar gözü kara değildik, neden reddettin’ dedi. Ona da aynı cevabı verdim. 'Burada çalışırsan oraya da fayda sağlarsın, sadece Oda TV olmak zorunda değil başka kurumlarda da çalışmak isteyebilirsin. Nerede çalışmak istersen orayı söyle, orada da çalışabilirsin, çık başka yerde çalış, dışarıyı gör. Aydınlıkçı olmak burada çalışmaya engel değil ama sen oradan çık ufkun genişler’ şeklinde ısrarına devam etti."

‘ÖNÜMÜZDE DEPREM, SEL VARKEN SİYASET ZERRE KADAR AKLIMIZDA YOK’

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi olarak tanımlanan depremlerin hemen ardından birkaç saat sonra bölgeye ulaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaklaşık 1 buçuk aydır Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere deprem bölgelerinde çalışmaları koordine ediyor. 1 buçuk aydır evine bile uğramayan Soylu, depremden sonra sel felaketini yaşayan bölgede günde 3-4 saatlik uykuyla ekiplerin başında vazifesine devam ediyor.

Sabah saatlerinde Şanlıurfa’da CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’e konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘bakanların deprem bölgesi adaylığı’ hakkında “Önümüzde deprem, sel varken, bunlarla ilgili çalışırken bırak adaylık düşünmeyi, siyaset zerre kadar zihnimizden geçmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

“Ben sabah Kahramanmaraş’taydım. Gece Hatay’daydım. Gündüz buradayım (Şanlıurfa). Akşam tekrar Hatay’a gideceğim. Oradan Kahramanmaraş’a geçeceğim. Önümüzde deprem varken, önümüzde sel varken ve bunlarla ilgili çalışırken bırak adaylık düşünmeyi, siyaset zerre kadar zihnimizden geçmiyor. Geçerse, burada bir de onunla karşı karşıya kalırsak hem milletimize ayıp etmiş oluruz hem de yaptığımız işe saygısızlık yapmış oluruz. O şimdinin işi değil.”

ODA TV’DEN BAKAN SOYLU İLE İLGİLİ YALAN HABER SERİSİ

“Önümüzde deprem varken, önümüzde sel varken ve bunlarla ilgili çalışırken bırak adaylık düşünmeyi, siyaset zerre kadar zihnimizden geçmiyor. Geçerse, burada bir de onunla karşı karşıya kalırsak hem milletimize ayıp etmiş oluruz hem de yaptığımız işe saygısızlık yapmış oluruz.” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu yalanlamak için kolları sıvayan OdaTV ise iki yalan haberle akşam saatlerinde algı operasyonu yapmaya çalıştı.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in İçişleri Bakanı Soylu’yu arayıp “Saffet Kaya’nın Ardahan’dan listeye konması için” ricacı olduğunu iddia eden OdaTV,  özel haber olarak servis ettiği iddiaya kaynak olarak kendisini gösterdi.

Masa başında bu tür algı haberleri üretmekte uzman olan operasyon kadrosuyla siyasi haberler hazırlayan OdaTV’nin bu tür yüzlerce haberi yalan çıkmıştı. 

Tansu Çiller’e yakın kaynaklar, Çiller ile Saffet Kaya’nın arasının bozuk olduğunu, bozuk olmasa bile Çiller’in AK Parti aday listelerine müdahale etmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.

ODA TV'NİN İKİNCİ YALAN HABERİ TRABZON’DAN

OdaTV’nin akşam saatlerinde servis ettiği ikinci yalan haber ise; Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan döneminde Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanıyken geçirdiği trafik kazası sonucu eşiyle birlikte hayatını kaybeden Ali Soylu’nun oğlu Ali Soylu’nun, Yeniden Refah Partisi’nden Trabzon milletvekili aday adayı olduğuydu.

Yeniden Refah Partisi Trabzon İl Başkanlığı, kendilerine böyle bir başvurunun yapılmadığını açıkladı.

 

 

Yeni Yorum