27 Ocak Cuma 2023

Sözcü Gazetesi’nden “İhaleye ‘Yunan malı’ alma şartı koydular” yalanı

Sözcü Gazetesi’nden “İhaleye ‘Yunan malı’ alma şartı koydular” yalanı

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sözcü Gazetesi'nde yer alan "İhaleye ‘Yunan malı' alma şartı koydular" haberini yalanladı.

 

SAT komandolarının kullanacağı 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü için ihale açıldı. İhaleyi haberleştiren Sözcü gazetesi alenen yalan bilgilerle ihaleyi zan altında bırakmaktan çekinmedi. İhalenin şartnamesine ‘Yunanistan yapımı’ şartı konulduğunu öne süren gazete, istihbarat zaafiyeti yaşanabileceği iftirasını atmaktan çekinmedi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sözcü'nün yalanlarını madde madde ifşa etti. Ersoy, ihale şartnamesinde 'Yunan malı şartı' içeren bir madde olmadığını belirterek, "kurumlarımızı karalamak gazetecilik değildir" sözleriyle sert tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, su altı arama kurtarma timlerinin ihtiyacı için 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü satın alınması için ihale açtı.

'YUNANİSTAN YAPIMI KOMPRESÖR' YALANI

 

Sözcü, ihale şartnamesinde 'Yunanistan yapımı kompresör' şartı konulduğu öne sürdü. İhale şartnamesine giren Paramina marka Yunan malı kompresörün Türkiye'de servis hizmeti bulunmadığı ve firmanın adresinin de Atina'nın yakınlarındaki Attika bölgesi olarak göründüğü yazan gazetenin yalanları bununla sınırlı kalmadı.

 

'GÜVENLİK ZAAFİYETİ' İDDİASI

 

Kompresör sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın CİMER'e şikayette bulunduğu yazan Sözcü, Yunan firmasında çalışan personelin istihbarat personeli olabileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşatabileceğini iddiasında bulundu. Ancak Sözcü'nün mumu yatsıya kadar bile yanmadı.

 

YUNAN MALI ŞARTI YOK!

 

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, tamamen yalan bilgilerle oluşturulan haberi madde madde ifşa etti.

 

Ersoy'un Twitter adresinden yaptığı bilgilendirme şu şekilde:

 

JGK tarafından ayrıntılı açıklama yapılacaktır.

1.İstenilen teknik kapasiteye sahip toplam beş firma ile görüşülmüştür.

2.Bunlardan üç firma teklif vermek istemiştir.

3.Teklif verecek firmalardan biri de yerli ve millidir ve %15 fiyat avantajı vardır.

4.İhale 8 Aralık'ta yapılacaktır. Kesinlikle yunan malı şartı arayan bir şartname yoktur.

5.Toplam piyasa değeri 500 bin lirayı bile bulmayan bir alım için istenilen teknik kapasiteye haiz ürünü bulunmayan firmanın oyuncağı olup kurumlarımızı karalamak gazetecilik değildir.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

 

Jandarma Genel Komutanlığı, Sualtı Arama Kurtarma Timleri'ne (SAK) alınacak "Yüksek Basınçlı Elektrikli Solunabilir Hava Kompresörü" ihalesinde yerli malı üreten milli firmaların desteklendiğini bildirdi.

 

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada da Sözcü Gazetesi'nin "Yerli ve Milli Olmak Nerede Kaldı? Yunan Malı Alma Şartı!" başlıklı skandal asparagas haberi yalanlandı.

 

SAK timleri için 8 Yüksek Basınçlı Elektrikli Solunabilir Hava Kompresörüne ihtiyaç duyulduğu bildirilen açıklamada, ihtiyaca yönelik incelemelerin yapıldığı, teknik özellikleri karşılayan (kompresör gücü en az 300 bar olacaktır) 5 markanın olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

 

Alkın/Türkiye, Nardi/İtalya ile söz konusu haberde geçen firma ve 2 Alman firması distribütörleri ile teknik görüşme gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, 2 Alman firmasının fiyatların yüksek olduğunu belirterek firma teyidi vermedikleri kaydedildi.

 

Satın almanın açık ihale usulüyle 8 Aralık'ta gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"İhalede yerli malı teklif eden yerli istekli üzerine yüzde 15 fiyat avantajı uygulanacaktır. Bu kapsamda kurumumuz yerli malı üreten yerli ve milli firmaları desteklemektedir. Söz konusu haberde geçen iddiaları bulunan kişinin, nitelikleri sağlayan herhangi bir üretimi ve ihaleye girmesi engellenen firması bulunmamaktadır. Alıma ilişkin ihale dokümanında görüleceği üzere teslim edilecek malın sadece Yunan malı olma şartı mevcut değildir.

 

 

Haberde belirtilen iddiaların, yapılan ihalelerde usulsüzlük yapılıyormuş izlenimi yaratarak, kamuoyunu yanıltıcı, daima milletinin hizmetinde olmayı ve hukukun üstünlüğünü kendisine ilke edinmiş Jandarma Genel Komutanlığına yönelik haksız ve olumsuz algı oluşturabilecek bir etki yaratabileceği ve Jandarma Teşkilatının itibarını olumsuz etkilemeye yönelik olduğu değerlendirilmiştir."

Yeni Yorum