16 Haziran Pazar 2024

Sözcü gazetesi skandal manşeti böyle savundu: Felaket demek gibi bir kastımız yoktu

Sözcü gazetesi skandal manşeti böyle savundu: Felaket demek gibi bir kastımız yoktu

Yeni yılın ilk gününde skandal bir manşete imza atan Sözcü gazetesi, “Editoryal hata olarak yorumlanan bu sunumda, Ayasofya'nın açılışına ‘felaket’ demek gibi bir kastımız yoktu” açıklamasında bulundu.

 

Sözcü gazetesi, dün 2021’in ilk gününde çıkardığı sayıda “2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlıklı manşetinin altında Ayasofya’nın ibadete açılmasına da yer verdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sözcü'ye birçok tepki geldi. Erdoğan konuya ilişkin, ''Ayasofya 2020'nin taçlı yıldızıdır. Ben okumuyorum, kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın" ifadelerini kullandı.

 

'FELAKET' DEMEK İSTEMEMİŞLER!

 

Sözcü'den skandal manşete ilişkin bugün yapılan açıklamada, “Editoryal hata olarak yorumlanan bu sunumda, Ayasofya'nın açılışına ‘felaket’ demek gibi bir kastımız yoktu” denildi.

 

Söz konusu açıklama aynen şöyle:

 

''Sözcü gazetesi, dünkü 1’inci sayfasında, 2020’de yaşanan bazı olayları manşet yaptı. “2020 torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlığıyla verilen haberde, yıla damga vuran gelişmeler özetlendi. Bunlar arasında 19 Mayıs Bayramı’nın balkonda kutlanmasından EBA’lı eğitime, yeni normal hayattan yaşadığımız acı olaylara kadar pek çok konu vardı. O konulardan biri de 2020’nin temmuz ayına damgasını vuran Ayasofya’nın ibadete açılmasıydı. Sözcü okurları manşetimizi normal karşılarken bazı çevreler farklı yorumlayıp Ayasofya üzerinden olumsuz algı yaratmaya çalıştı.

 

Sosyal medya ve bazı sitelerde “Sözcü Ayasofya'nın açılmasını felaket olarak gösterdi” yalanını yaydılar. Haberimizi çarpıtıp bizi hedef gösterdiler.

 

Oysa amacımız Ayasofya'nın ibadete açılmasını eleştirmek değil, yıla damga vuran bir olay olduğunu hatırlatmaktı. Nitekim manşetimiz dün Ayasofya'da Cuma Namazı'nı kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da soruldu.

Erdoğan, “Ben Sözcü okumuyorum. Kimse de buna para verip almasın” dedi… 

 

Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerine sonuna kadar katılıyoruz.

 

Çünkü Erdoğan bir anlamda ülkede fikir özgürlüğü olduğuna dikkat çekti. “Beğenmiyorsan almazsın” mesajı verdi. Zaten demokrasilerde de böyle olur.

Sözcü bugün Türkiye'nin en çok satan gazetesi.

İşte bu yüzden de kıskanılıyor, haberleri çarpıtılıp çamur atılmak isteniyor.

 

Editoryal hata olarak yorumlanan bu sunumda, Ayasofya'nın açılışına “felaket” demek gibi bir kastımız yoktu.

 

Sözcü bu toplumun bir parçasıdır. Bizler de milletimizin sevindiğine sevinir, üzüldüğüne üzülürüz.

 

Kırmızı çizgimiz, “Vatan, millet, devlet, bayrak ve din”dir. Yıllarca Sözcü gazetesi bunlara saygı duydu.

 

PKK, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede ve Yunanistan, ABD, Suriye, Rusya, Fransa gibi dış sorunlarda devletin yanında yer aldı.

Sözcü bağımsız bir gazetedir. Kimseden emir ve talimat almaz. Ne iktidarın, ne muhalefetin uşağı olmadık. Bundan sonra da olmayacağız. Biz gücümüzü sadece siz okurlarımızdan alıyoruz.''

 

Kaynak: superhaber.tv

Yeni Yorum