26 Eylül Pazartesi 2022

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, tutuklanan ihale mafyası İrfan Güneş’ten rüşvet mi aldı? Toker’in Günfalt İnşaat sevgisi…

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, tutuklanan ihale mafyası İrfan Güneş’ten rüşvet mi aldı? Toker’in Günfalt İnşaat sevgisi…

Sözcü yazarı Çiğdem Toker'in geçtiğimiz günlerde tehdit ve yağma suçundan tutuklanan Günfalt İnşaat sahibi İrfan Güneş için övgü dolu yazılar kaleme aldığı ortaya çıktı. Medya tetikçileri vasıtasıyla ihaleleri iptal ettiren, ihalelerden çekilmeyen firmaları tehdit ettiren ve kurşunlatan Güneş'in şirketiyle ilgili övgü dolu yazılar kaleme alan Çiğdem Toker'i soruşturmanın HTS kayıtları ortaya çıkınca zor günler bekliyor...

 

Yalan haberleri yüzünden defalarca hakkında mahkumiyet kararı verilen Çiğdem Toker’in geçtiğimiz günlerde tutuklanan ihale şantajcısı İrfan Güneş’in firması Günfalt İnşaat için yazdığı yazılar başına büyük işler açacak gibi duruyor.

İrfan Güneş ile birlikte hareket edip tehdide boyun eğmeyen firmalarla ilgili asılsız haberler yapan medya tetikçileri ile ilgili savcılık soruşturması devam ederken Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in Güneş’in firmasının en büyük savunucularından olduğu ortaya çıktı.

 

İHALE ŞANTAJCILARI İÇİN YAZI YAZDI

 

Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in yalan haberlerinin arasına serpiştirdiği “ücretli” ihale takip yazıları geçtiğimiz aylarda Medyaradar’da ifşa edilmişti.

Geçtiğimiz aylarda tutuklanan ihale şantajcısı İrfan Güneş’in şirketi Günfalt İnşaat’ı yere göğe sığdıramayan yazılar kaleme alan Toker hakkındaki iddialar ise yenilir yutulur cinsten değil.

 

‘İHALE ÇANTACILIĞI YAPIYOR’

 

Medyaradar’da Günfalt İnşaat ile olan kirli ilişkisine dikkat çekilen Toker için şu yazı kaleme alınmıştı:

 

Sözcü gazetesinin ekonomi yazarı Çiğdem Toker bu aralar ‘Bursa’ diyor başka bir şey demiyor. Radarında tam adıyla, ‘Bursa Emek Şehir Hastanesi Hafif Raylı Sistemi Hattı İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma Yapım İşi’ ihalesi var.

 

Evet bu ihale Bursa halkı için gerçekten çok ama çok önemli. Çünkü bu proje Emek’ten Geçit-Balat güzergahıyla Bursaray’ı Şehir Hastanesine uzatacak. Peki Ankaralı Çiğdem Toker’i proje neden bu kadar ilgilendiriyordu?

 

Toker, köşesinde şöyle yazıyordu: ‘30 Ekim 2020’de 21/b usulü, yani acil durumlarda başvurulan pazarlıkla yapılan ilk ihalede, yaklaşık maliyet: 1.787.026.747,90 TL’ydi. Davetli dört katılan arasında Söğüt-Taşyapı ortaklığının verdiği 1.607.824.000,00 TL teklif kabul gördü. Ulaştırma Bakanlığı bu ortaklık ile sözleşme imzaladı. Danıştay ihaleyi iptal etti. 7 Mayıs 2021’de yeniden ihale edildi. Aradan 6 ay geçmişti. Teklifin yükselmemesi mümkün değildi. İkinci ihalenin maliyeti 2.350.180,369,64 oldu. İhaleyi yine Söğüt-Taşyapı ortaklığı kazandı. Fiyat ise 1.950.628.508,85 TL.’

 

Toker sözde devletin parasını korumaya çalıştığını anlatmaya çalışıyordu. Toker yazısında mahkemeye giderek ihaleyi iptal ettiren Günfalt İnşaat’a dikkat çekiyordu. Nerdeyse kahraman gibi gösteriyordu.

 

Peki Çiğdem Toker bu yazılarıyla kime hizmet ediyordu. Bunu yazarak kime fayda sağladın? Sen Ankara’yı iyi bilen bir gazetecisin. Bu ihale işlerinde tecrübelisin. Biraz araştırsan bu Günfalt İnşaat’ın hiç iş bitirmesi olmadığını görebilirdin. Ama nedense gerek duymamışsın. Üstüne de bu ‘ihale çantacılarına’ destek olmaya devam ettin. Tüm Ankara biliyor bunların bu işlerden nasıl paralar götürdüğünü.

 

Çiğdem Toker bu yazılarınla devletin parasını çalan ihale çantacılarına nasıl destek olduğunu anlatayım sana;

 

-İhale çantacıları işlerini görünce 19.11.2021 günü Danıştay’a başvurarak davalarından feragat ettiler. Sence neden?

-Yazılarınla destek verdiğin İrfan Güneş’in sahibi olduğu Güneş-Yol ve Günfalt İnşaat hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ihaleye fesat karıştırma, nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla bir soruşturma olduğunu biliyor musun? Google’da bir tarasan sayfa sayfa bu şirketler hakkında ki haberleri görebilirdin. Sen araştırmacı gazetecisin niye bakmadın? Neden bu firmaların silahşörlüğünü yaptın?

 

-İhale çantacıları bu hareketleriyle ihaleyi durdurup bakanlığa 343 milyon daha külfet yüklemiştir. Milletin parasını kim çalmıştır bu durumda sevgili Çiğdem?

 

–Bursa halkının yıllardır beklediği proje gecikti. Geçen 7 aylık sürede artan maliyetlerle devletin sırtına bir 500 milyon daha bindirildi.

 

-Bu kadar harç ve avukat parası varken sence ihale çantacıları neden davadan feragat etti? Nedenini sana ses kayıtlarını dinleterek anlatabilirim istersen.  Senin bu işte masum olduğuna inanmıyorum. Sen bu silahşörlüğünle devletin, yetimin 800 milyon lirasını ihale çantacılarına çaldırdın. Araştırmacı gazeteci Çiğdem, senin asıl görevin bu parayı korumak mı yoksa devleti soyan çetelere destek vermek mi?

Evet Ankara’yı iyi bilen Çiğdem Toker, yukarıda sorduğum soruları cevaplamanı bekliyorum. Valla zor sorular değil sen akıllı bir gazetecisin hemen cevaplarını bulursun. Tabi ki işine gelirse. Bunu okuduktan sonra bir sonraki yazını heyecanla bekleyeceğim.

 

İhale çantacıları size de bir mesajım var. Ben de bir sonraki yazımda sizin de feragat etme karşılığında ne kadar rüşvet aldığınızı yazacağım.

 

Günfalt, Güneş Yol, Ege Gökmen İnşaat. Çiğdem Toker’in tüm yazılarını okumalarını okuyucularımdan rica ediyorum. Sizler de göreceksiniz bu ihale çantası 3 şirketi nasıl koruduğunu. Toker bu 3 şirketleri neden bu kadar on plana çıkarttığını anlayacaklar . Savcılığa bu 3 şirket hakkında ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘ kamuyu zarara uğratma’ iddialarıyla suç duyurusunda bulunuldu.  Hepsini şok olacağınız bir ses kaydıyla açıklayacağım.

 

Devleti soyan bu akbabaların kirli yüzlerini tüm Türkiye şok olarak dinleyecek.

 

TOKER’İN İHALE TAKİPÇİLİĞİ YAPTIĞI İRFAN GÜNEŞ TUTUKLANDI

 

Bitirdiği bir tek proje olmayan üstelik adı tehdit şantajla iş insanlarından maddi çıkar sağladığına ilişkin soruşturmalarla gündemden düşmeyen isim Günfalt İnşaat sahibi İrfan Güneş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ve Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği’nin başarılı operasyonuyla gözaltına alındı. Polisteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen şüpheli Güneş tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakkında yürütülen soruşturma bilgilerine göre şüpheli Güneş yine ihale alan bir iş insanına kabus oldu. Önce yargıdaki irtibatlarıyla ihaleyi şikayet etti konu danıştay aşamasına geldiğinde ise bilindik şantaj yöntemi olarak ‘ihalesini iptal ettirmemek’ karşılığında para istedi. Israrlı şantajlarına rağmen iş insanından ‘Hayır’ cevabını aldı bu defa bir suç örgütüyle işbirliği yaparak iş yerini kurşunlattı.

 

İfadelerinde kendilerini İrfan Güneş’in azmettirdiğini itiraf ettiler. Hakkında ‘tehdit şantaj ve konut dokunulmazlığının ihlali’ suçlarından işlem yapılan şüpheli Güneş tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Şüpheli Güneş, Söğüt ve Taş Yapı gibi yüzlerce firmayı şantaj amaçlı şikayet etti onlarcasından para aldıktan sonra feragat etti.

Şimdilerde bu şantajcı iş adamın medya ayağı merak ediliyor.

 

HTS KAYITLARIYLA DEŞİFRE OLACAK

 

Yargıda olduğu gibi medya dünyasından da İrfan Güneş ile birlikte hareket edip tehdide boyun eğmeyen firmalarla ilgili asılsız haberler yapan kalemi kiralık kirli basın mensupları da hem başsavcılıktaki ses kaydı hem de HTS kayıtlarıyla deşifre olacak. İptal ettirdiği ve sonra maliyet artışıyla daha yüksek paraya yaptırılan işler yüzünden devlete milyarlarca dolar zarar veren, firmalara yaptığı şantajı silahlı saldırıya dönüştüren İrfan Güneş ve kirli ilişkiler ağındaki işbirlikçilerini daha da zor günler bekliyor.

 

Yeni Yorum