28 Mayıs Salı 2024

Suriyeli mülteci ve Türk gençler sosyal uyum projesinde buluştu

Suriyeli mülteci ve Türk gençler sosyal uyum projesinde buluştu

Mültecilere ev sahibi toplumun bir parçası olabilme ve gerek eğitim gerekse istihdam ve sosyal etkinlikler gibi olanaklarla kendi kendine yeter hale gelebilme fırsatının sağlanmasıyla birlikte özgüven ve aidiyet hissinin geliştiği giderek kabul gören bir gerçeklik. Türkiye gibi 3.6 milyon kayıtlı Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan bir ülkede ise, yerel düzeydeki toplumsal gerginliklerin azaltılması için bir süredir sivil toplum düzeyinde projeler yürütülüyor.

 

Son olarak, Türk ve mülteci gençler, Konya’da kurdukları “Uyumlu Gençlik Komitesi” ile sosyal uyumu sağlamak için kolları sıvadı.

 

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) kurulması için destek verdiği komitedeki gençlerin ortak özelliği ise çoğunun sosyal hizmet bölümünde okumaları. Dolayısıyla Türkiye'de üniversitelerde aldıkları eğitimi sahada ev sahibi toplulukla uyum doğrultusunda uyguluyorlar.

 

Uyumlu Gençlik Komitesi kuruldu

 

Ağırlığı Türklerden oluşan komitedeki gençlerin yolu, kısa süre önce Avrupa Birliği tarafından finanse edilen SGDD Konya Çok Yönlü Destek Merkezi’nde kesişti. Türk ve mülteci gençler, “sosyal uyum” konusunda çalışmalar yapmak için SGDD desteği ile Uyumlu Gençlik Komitesi’ni kurdular.

 

Bireysel olarak mültecilerle empati geliştirdiği için bu komitede yer aldığını belirten Nurgül Gürbüz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü 2. Sınıf öğrencisi. 22 yaşındaki Gürbüz, “İnsanların neler yaşadığını bilemeyiz ama bunun üzerine düşünebilir ve bu konuda çalışabiliriz diye düşünüyorum. Bu komitede yer alma amacım da buydu öncelikle. Hepimizin insan olduğunu, birbirimizden farkımızın olmadığını insanlara anlatmak istiyoruz. Bu noktada hem mültecileri, hem de yerel toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyoruz” diyor.

 

Çocuklar arasındaki sosyal uyum için de çalışacaklar

 

Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümünden geçen sene mezun olan Mücahit Ünlü ise sosyal uyumun geçen yıl duyduğu en önemli kavram olduğunu düşünenlerden. İlk önce gençler, ardından da çocuklar arasındaki sosyal uyum için çalışmayı planladıklarını aktarıyor ve şunu da özellikle belirtiyor:

 

“Sosyal uyumun önemini insanlara anlatmak istiyoruz. Şu an bazı arkadaşlarımız müzikle, bazı arkadaşlarımız da tiyatro ile bu konuyu daha etkili biçimde vurgulayabileceğimizi düşünüyor.”

Komitenin mültecilere yönelik ön yargılarını kırılması için çalışacağını anlatan Suriyeli Urya Mamo ise Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümünde okuyor.

 

Mamo, duygularını “Ben bir sosyal hizmet öğrencisiyim ama aynı zamanda mülteciyim. Zorluk içinden geliyorum ve büyük mücadeleler verdim; ki vermeye de devam ediyorum ve edeceğim. Hayatımı daha iyi bir biçimde sürdürmek için de devam etmem gerekiyor. Bu komite benim için güzel bir yol” cümleleriyle ifade ediyor.

 

"Yabancı olmadığımı hissediyorum"

 

Karatay Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde okuyan Mahmud El Musa ise uyum için en büyük engelin dil olduğuna inanıyor. Mültecilerin Türkiye’de mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için Türkçe bilmelerinin önemine dikkat çeken Musa, “Ben Suriyeliyim ama burada sadece Suriyeli değil farklı uyruklardan gençlerle de bir araya geliyoruz ve bu bana çok iyi geliyor. Böylece yabancı olmadığımı hissediyorum. Daha çok insan benim gibi hissetsin diye uğraşacağız” diyor.

 

Ancak sosyal uyum tek taraflı yürütülecek bir süreç olmadığı ve Suriyelilerle birlikte 4,3 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'de ev sahibi toplulukla mülteciler arasındaki ön yargı duvarlarının yıkılması zaman ve çaba gerektirdiği için projelerin de etkisi orta ve uzun vadede gözlemleniyor. Bunun için de Türk gençleriyle Suriyeli gençlerin eşit düzeyde katılımı, projelerin hedefine ulaşması açısından oldukça önemli.

Mültecilerin sosyal uyumu için yıllardır Türkiye çapında projeler üreten SGDD, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle 13 şehirde kurulan Çok Yönlü Destek Merkezleri’nde sosyal uyum için çalışıyor; ev sahibi toplulukla mülteciler arasında kolaylaştırıcı rol üstleniyor.

 

SGDD Konya Çok Yönlü Destek Merkezi Gençlik Çalışanı Esra Can “Mültecilerin sosyal uyumu projesi kapsamında farklı uyruklardan üniversiteye giden, kendi ülkelerinde üniversite deneyimi olan ve Türkiye’de üniversiteye gidecek olan gençler ile sosyal uyum çalışmalarında görüşlerini almak için “gençlik buluşmaları” adı ile bir araya gelmeye başladık" diyor.

Yeni Yorum