31 Ocak Salı 2023

TBMM Başkanı Şentop: Göçün yükünü sadece komşu ülkelerin taşıması büyük haksızlıktır

TBMM Başkanı Şentop: Göçün yükünü sadece komşu ülkelerin taşıması büyük haksızlıktır

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 'Küresel bir sorun olan göçün sorumluluğunu, yükünü sadece kriz bölgelerine komşu ülkelerin taşıması büyük haksızlıktır. Bu küresel soruna küresel bir yaklaşımla ve küresel dayanışmayla karşılık vermek lazım.' dedi.

 

Şentop, Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Laszlo Köver ile telefonda yaptığı görüşmede, Türkiye'nin parlamenter diplomasiye büyük önem verdiğini belirterek, diplomatik görüşmelerin bölgesel ve küresel krizler için çözüm önerileri gelişmesinde büyük rol oynadığını söyledi.

 

Macaristan ile Türkiye'nin köklü dostluk bağları olduğunu kaydeden Şentop, iki ülke parlamentoları arasındaki temas ve iş birliğinin artırılmasını istedi.

 

"HEPİMİZİN ÖNCELİĞİ AKAN KANIN, GÖZYAŞININ, YIKIMIN DURDURULMASI OLMALIDIR"

 

TBMM Başkanı Şentop, Ukrayna'da yaşanan krizin bir an önce sona ermesi yönündeki temennisini dile getirerek, şunları söyledi:

"Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir ve bunu kabul edilemez buluyoruz. Saldırılara derhal son verilmesi için Rusya nezdinde ilk günden beri girişimlerde bulunuyoruz. Bu savaşın kazananı olmayacağını, kaybedenlerin iki ülke halklarının olacağını anlatmaya çalışıyoruz. Hepimizin önceliği akan kanın, gözyaşının, yıkımın durdurulması olmalıdır. Bunun için insani bir ateşkesin ve akabinde kapsamlı bir ateşkesin sağlanması gerekmektedir."

 

Türkiye'nin, krizin başından bu yana barışın tesisi için sergilediği çabayı anlatan Şentop, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği ve çağrıda bulunduğu üzere Rusya ve Ukrayna devlet başkanlarını da bir araya getirme konusunda bir gayret içerisindeyiz. Bunun, sonucu etkileyecek olumlu bir gelişme ortaya çıkaracağını düşünüyoruz." dedi.

 

Mustafa Şentop, krizin büyük bir göç dalgasını tetiklediğini de ifade ederek, şunları kaydetti:

"8 yıldır dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak emin olun ki Ukrayna kaynaklı büyük ve hızlı göç dalgası konusunda durumunuzu en iyi anlayan Türkiye'dir. Küresel bir sorun olan göçün sorumluluğunu, yükünü sadece kriz bölgelerine komşu ülkelerin taşıması büyük haksızlıktır. Bu küresel soruna küresel bir yaklaşımla ve küresel dayanışmayla karşılık vermek lazım. Bu yaşadığımız kriz, gerek Avrupa'nın gerek bölgemizin gerekse dünyanın güvenlik bakımından yeni tedbirlere, yeni uluslararası platformlara, anlayışlara ihtiyacı olduğunu gösterdi."

 

Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Köver ise Türkiye'nin barış müzakerelerindeki rolünü takdir ettiklerini belirterek, "Rusya ve Ukrayna arasındaki bu savaş alanında Türkiye'nin gayretlerine büyük bir saygıyla bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeni Yorum